Снимка: БГНЕС

Глобалната компания за мобилност ECA International публикува своя годишен списък на най-скъпите градове в света за живеене. Начело отново се оказва Хонконг.

Компанията съставя списъка въз основа на няколко фактора, включително средната цена на основни продукти за домакинството като мляко и олио, наем, комунални услуги, обществен транспорт и силата на местната валута.
Това е трета поредна година, в която Хонконг се оказва най-скъпият град в света в индекса на ECA. Индексът се фокусира специално върху чуждестранни работници и експати в техните класации.

Азия взима наградата

Няма да е преувеличено да наречем Азия най-скъпият континент, като пет града - Хонконг, Токио, Шанхай, Гуанджоу и Сеул - попадат в топ 10.

Някои регулатори включват Близкия изток в Азия. В този случай Тел Авив – който е на шесто място – също се зачита в общия брой на градовете в Азия и дава на континента шест от 10 места.

Азия също претендира за честта да бъде дом на най-бързо издигащия се град в общия списък. Става дума за Коломбо - главният мегаполис на Шри Ланка, който скочи с 23 места от 162 на 149.

Лий Куейн, регионален директор на ECA за Азия, обясни причините за нарастващото присъствие на континентален Китай в индекса.

"По-голямата част от градовете в континенталната част на Китай в нашата класация имат по-високи нива на инфлация, отколкото сме свикнали да виждаме, но те все още обикновено са по-ниски, отколкото другаде в Азия", казва Куейн в изявление пред CNN. "Следователно основната причина за покачването им в класацията е продължаващата сила на китайския юан спрямо други основни валути."

Надолу в списъка

Но кои градове са се класирали по-ниско в сравнение с предходните години?

Париж, който в миналото е бил начело в списъка на ЕСП, изпадна от топ 30. Мадрид, Рим и Брюксел също паднаха.

"Почти всеки голям град в еврозоната отбелязва спад в класацията тази година, тъй като еврото се представи по-зле през последните 12 месеца от щатския долар и британския паунд", обяснява Куейн.

Външни фактори, като политиката и международните конфликти, също могат да играят роля. Нахлуването на Русия в Украйна и съпътстващите санкции, наложени от много страни, означават, че Москва е на 62-ро място, а Санкт Петербург - на 147-о.

Най-скъпият град в Европа е Женева, Швейцария, която е на трето място след Хонг Конг и Ню Йорк. Швейцария използва швейцарския франк вместо еврото.

Пандемията на коронавирус, разбира се, изигра роля в глобалните вериги за доставки и други икономически фактори.

Други класации

ECA International не е единствената компания, която класира градовете в света въз основа на икономиката.

Базираното в Лондон Economist Intelligence Unit (EIU) публикува своя индекс на световните разходи за живот всеки декември. През 2021 г. Тел Авив взе наградата за най-скъп град за живеене, като Париж и Сингапур се изравниха на второ място.

Хонконг беше на пето място, зад Цюрих. През 2020 г. Хонконг, Цюрих и Париж споделят наименованието номер едно.
И двата списъка използват цените на ежедневните артикули като хранителни стоки и гориво, за да определят тяхното класиране. Въпреки това, EIU обвързва своите цифри с щатския долар, така че икономиките, които правят същото – като Хонконг, например – е по-вероятно да се класират високо.

Така или иначе, независимо от реда, в който градовете са изброени в различни индекси, е ясно, че азиатските, европейските и северноамериканските градове са много по-скъпи за живеене от тези в Африка и Южна Америка.

Най-скъпите градове в света
1. Хонг Конг
2. Ню Йорк
3. Женева
4. Лондон
5. Токио
6. Тел Авив
7. Цюрих
8. Шанхай
9. Гуанджоу
10. Сеул

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase