Снимка: НВИМ
fallback

С изложбата „Достойни за свобода“  Националният военноисторически музей отбелязва 144 години от Освобождението на България.

Тя ще бъде открита на 1 март (вторник) от 11 часа и е посветена на хилядите българи, взели участие в Руско-турската война и извоювали свободата на България, съобщиха от музея.

Посетителите ще имат възможността да преминат по пътя на Българското опълчение, да се срещнат с известни или малко познати герои, дали своя дан за свободата на България, и да погледнат в очите десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново. Реликвите, станали свидетели на случилото се преди 144 години, ще ни припомнят както подвига на Опълчението, така и другите форми на участие във войната като доброволческите чети, медицинската помощ, преводаческата дейност и прочие.

Сред любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов – свещеника, осветил Самарското знаме, сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, сабя – награда от ген. Гурко за хаджи Стою Михов, който е бил преводач в щаба на руския военачалник.

Единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната, оръжията на Ильо Марков, Панайот Хитов, Христо Иванов – Големия и Симо Соколов са сред артефактите, пренесли през годините спомена за себеотдадеността на войводите, които прикриват фланговете на руската армия с военни и разузнавателни акции на широк фронт.

В изложбата са включени и реликви, свързани с българите, които впоследствие стават едни от най-изявените военачалници като патриарха на Българската армия Данаил Николаев, който е ранен в Руско-турската война, бъдещите генерали Иван Сарафов и Никола Генев.

Свободата през призмата на почитта към българите, чиито усилия и саможертва водят до успешния край на войната, е представена чрез някои от възпоменателните знамена, изработени от обществени комитети, и сребърни чаши, подарени от руския император на останалите живи опълченци по повод 25-ата годишнина от Руско-турска война.

Сред експонатите се откроява и символичният ключ на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента. Картини от Руско-турската война и портрети на опълченци, създадени 50 години след войната от Стефан Ковачев, представят художествените измерения на почитта към участниците в Освобождението.

Изложбата може да бъде разгледана от 2 март до 30 юни, включително и на националния празник 3 март, когато музеят ще работи с обичайното си работно време и входни такси.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

до 7

преди 2 години

Русия дори не знае, че княз Милан ще напада...Останалите глупости, които си написал дори не си струва да се четат. Издават остро психотично мислене, параноидни налудности и т.н.

8

Анонимен

преди 2 години

Русия не дойде тук да ни освобождава от турско робство. Русия дойде да си направи задунайска губерния. Българите помагаха на руснаците в Плевен с всички възможни средства, иначе щяха да капитулират. Българите се биха на Шипка , без тях Шипка щеше да падне. Българите защитаваха Стара Загора но руснаците отстъпиха. В Сан Стефано не беше поканен и един българин. Договора беше между турци и руснаци, въпреки че българския батальон от Шипка беше там.

7

Анонимен

преди 2 години

След 1878ма година Русия подкрепи крал Милан да ни нападне заради съединението, което не се хареса на руския император. През 1944та година стъпиха тук и стояха 3 години половина за да сложат комунистите на власт, понеже българите не желаеха комунисти.45 години гледахме терор, лагери и празни магазини. И сега пак са ни хванали в клещите си и не ни изпускат. Жалък народ. От кръвта на другие нроди живеят.

fallback