Снимка: БГНЕС

Призивът на Южна Корея да обяви официално прекратяване на Корейската война е преждевременен, тъй като няма гаранция, че това би довело до оттегляне на "враждебната политика на САЩ" спрямо Пхенян, съобщи в петък севернокорейската държавна медия KCNA, позовавайки се на мнението на заместник-външния министър Ри Тае Сонг.

Във вторник южнокорейският президент  Мун Дже-Ин отправи призив за официално прекратяване на Корейската война в обръщение към Общото събрание на ООН и предложи двете Кореи само със САЩ или със САЩ и Китай, да подпишат такава декларация .

Двете Кореи все още са във техническа война, след като конфликтът им през 1950-53 г. завърши с примирие, но не и с мирен договор.

"Нищо няма да се промени, докато политическите обстоятелства около КНДР останат непроменени и враждебната политика на САЩ не се промени, въпреки че прекратяването на войната се обявява стотици пъти", казва Ри пред KCNA.

"Оттеглянето на САЩ от двойните стандарти и враждебната политика е най-важният приоритет за стабилизиране на положението на Корейския полуостров и гарантиране на мир на него", допълва той.

В петък Мун заяви, че е уверен, че Пхенян ще осъзнае, че е в негов интерес да започне диалог с Вашингтон, но не е сигурен, че този момент ще дойде по време на неговия мандат, който приключва през 2022 г.

"Изглежда, че Северна Корея все още преценява възможностите, като същевременно държи вратата отворена за преговори, тъй като това само повишава напрежението на ниско ниво, точно толкова, колкото САЩ да не прекъсват всички контакти", заяви Мун пред репортери на борда на президентският самолет на Южна Корея.

Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън се обърна към събранието на ООН и заяви, че САЩ искат "продължителна дипломация" за разрешаване на кризата, свързана с програмите за ядрени и балистични ракети на Северна Корея.

Северна Корея отхвърли намеренията на САЩ за диалог и ръководителят на атомната служба на ООН заяви тази седмица, че ядрената програма на Пхенян върви "с пълна пара".

Северна Корея и Южна Корея изпитаха балистични ракети миналата седмица - последният залп в надпреварата във въоръжаването, в която и двете нации са разработили все по-сложни оръжия на фона на безплодни усилия за започване на преговори за намаляване на напрежението.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase