Снимка: БГНЕС
fallback

Северна Корея наскоро въведе нов разширен закон, който се стреми да премахне всякакъв вид чуждестранно влияние - строго наказвайки всеки, заловен да притежава чужди филми и клипове, облекло или дори да използва жаргон. Но защо?

Юн Ми Со сподели, че е била на 11 години, когато за пръв път е наблюдавала насилствената смърт на човек, екзекутиран за това, че е заловен да притежава южнокорейска драма.

Целият квартал бил задължен да присъства на публичното наказание.

"Ако не го направите, това ще бъде класифицирано като предателство", каза тя пред Би Би Си от дома си в Сеул.

Севернокорейските гардове се уверили всички да станат свидетели на това, че наказанието за контрабанда на незаконни видеоклипове и филми е смърт.

"Имам ярък спомен за мъжа, който беше със завързани очи, все още виждам как сълзите му текат. Това беше извънредно травмиращо за мен. Превръзката на очите му беше буквално подгизнала от сълзите му. Вързаха го за един кол и после го разстреляха", спомня си Юн Ми Со.

Война без оръжие

Представете си, че сте в постоянно състояние на заключване без интернет, социални медии и гледате само няколко контролирани от държавата телевизионни канала, целящи да ви кажат това, което лидерите на страната искат да чуете - това е животът в Северна Корея.

Сега нейният лидер Ким Чен Ун затяга мерките допълнително, въвеждайки нов по-обширен закон срещу това, което режимът описва като "реакционни мисли".

Всеки, който е заловен с големи количества медийни продукти от Южна Корея, САЩ или Япония, сега е изправен пред смъртно наказание. Хванатите да гледат такива са заплашени от 15 години затвор.

И не става въпрос само за това, което хората гледат.

Наскоро Ким написа писмо до държавните медии, призовавайки Младежката лига на страната да предприеме мерки срещу "неприятното, индивидуалистично, антисоциалистическо поведение", добиващо популярност сред младите хора. Той иска да спре чуждата реч, прическите и дрехите, които определи като "опасни отрови".

Всичко това е така, защото Ким Чен Ун е във война, която не включва само ядрени оръжия или ракети.

Анализатори твърдят, че той се опитва да спре външната информация да достига до хората в Северна Корея, тъй като животът в страната става все по-труден. Смята се, че милиони хора там гладуват. А диктаторът иска да си гарантира, че те все още продължават редовно да се „хранят” с внимателно изработената от държавата пропаганда, вместо да видят живота през лъскавите драми, чието действие се развива в Сеул - един от най-богатите градове в Азия./БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

115

Оффф

преди 3 години

Знаете ли колко им дреме на северно-корейците за вашите мнения? Продължителност на живота с 14...15... години по висока от тази в България. Демографски прираст, който не можем и да сънуваме. Износител в световния топ 10 на плодове въпреки санкциите, произвеждат от леки автомобили до балистични ракети. Вонсан-Калма е курорт пред който френската ривиера е като гето - половината Азия си оставя там парите в казината им. Аре по тихо да я караме ние, които една дрелка не можем да сглобим.

114

Замислен

преди 3 години

Бе, де да знам. Не съм бил в северна Корея, но мой близък е бил там. Вярно, че е малко по затегнато положението, но и телефон си е имал, и безплатен интернет от хотела му без каквито и да е ограничения, и снимки си е правил къде ли не. Не е видял нито един просяк или бедстващ. А в Сеул е виждал много такива /техник на плотери е, та обикаля постоянно/. Изобщо, това обесивно сатанизиране на северна Корея е малко подозрително.

113

Рънърса

преди 3 години

Че бягат хора от тази страна е факт ..... но същио такъв факт е че за да им дадат по-лесно статут на бежанци и да си уредят живота в новата страна са готови да разказват какви ли не небивалици за да имат вниманието на медиите ...

fallback