Снимка: БГНЕС
fallback

Шотландия скоро може да се върне в ЕС, твърди първата министърка на страната Никола Стърджън. Но преди това нейната Шотландска национална партия трябва да преодолее няколко препятствия, пише "Дойче Веле".

След края на преходния период за Брекзит тревогите в Шотландия растат пропорционално с желанието за завръщането в общото европейско семейство - поне в Шотландската национална партия (ШНП) на първата министърка на Шотландия Никола Стърджън. “Шотландия скоро ще бъде отново в Европа. Оставете лампата включена”, написа Стърджън в Туитър.

На референдума за Брекзит през 2016 година мнозинството от шотландците гласуваха за оставане в Европейския съюз, но тъй като в цяла Великобритания надделяха гласовете за напускане на блока, Единбург също трябваше да се раздели с Брюксел. Според Шотландската национална партия, след Брекзит в Шотландия е необходимо провеждането на нов референдум за независимост от Великобритания.

Oще по темата
Допитване за отделяне на Шотландия вече се проведе през 2014 година. Тогава 55 процента от шотландците избраха да останат част от Обединеното кралство. Сега в Шотландската национална партия се надяват, че фрустрацията, която много шотландци изпитват заради Брекзит, би довела до различен резултат. По данни на вестник “Дъ Скотсмън” към декември подкрепата сред шотландците за идеята за независимост е достигнала рекордните 58 процента.

За да бъде проведен повторен референдум, партията на Никола Стърджън първо трябва да спечели шотландските парламентарни избори през май. За момента тя е фаворит. Евентуалната победа на Шотландската национална партия ще увеличи натиска върху британското правителство да проведе втори референдум за независимост. Досега премиерът на Великобритания Борис Джонсън категорично отхвърляше възможността за такъв.

И в Северна Ирландия расте недоволството

Миналата седмица Шотландия, както и Северна Ирландия, отхвърлиха сделката за Брекзит на британското правителство – с 92 на 30 гласа в Единбург и с 47 на 38 в Белфаст. Северна Ирландия също гласува с крехко мнозинство против Брекзит през 2016-а година.

Обединеното кралство напусна единния пазар на ЕС и митническия съюз в началото на годината. По този начин Брекзит най-после беше завършен. Министър-председателят Джонсън определи това като „велик момент“ за страната си. Свободното придвижване между Великобритания и 27 държави от ЕС приключи.

Новата граница

Какво означава това онагледява ситуацията в Кале, където френски служители вече осъществяват митнически контрол на преминаващите стоки. Като цяло обаче, очакваният хаос на границата засега не се сбъдва.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

48

Batman

преди 3 години

Англо-Саксите - тези немски издънки, поробиха Шотландците, Ирландците и кои още бяха там, взема им ,,лъвовете" за символи, изплющяха им жените, избиха им децата си им присвоиха културата. С помощта на викингите - пиратско, варварско племе и на данайците - пак пиратско и варварско племе, ама от юг, което след 1830 се нарича ,,гърци" - кирливите англо-сакси обединиха пиратския флот на света и заключиха в ,,морска хватка" света. После спонсорираха социализъма и другото го знаете.

47

Анонимен

преди 3 години

До 52Айде малко да четем история!Точно шотландски крал,наследника на Мери слага началона обединението през 1603!През същата година парламентите на двете кралства правят опит за обединение,но безуспешен.Това става стотина години по-късно когато през 1707 е ратифициран договор за политическото обединение на двете кралства от парламентите им!Шотландия единствено печели от обединението!Запознай се с икономиките на двете кралства за да разбереш какъв дебел ще го ядат като напуснат ОК и отидат в ЕС

46

Анонимен

преди 3 години

Свобода за Шотландия! Долу английския многовековен окупатор.

fallback