Снимка: БГНЕС

Светът ускорява в грешната посока за справяне с извънредните климатични ситуации. Това заяви Грета Тунберг преди събитие на ООН, на което националните лидери бяха помолени да увеличат обещанията си за намаляване на емисиите.

Тунберг, чиято училищна стачка през 2018 г. се превърна в глобално младежко движение, заяви, че хората са в състояние на пълно отричане, когато става въпрос за незабавни действия относно климата, а лидерите дават само далечни обещания и празни думи.

В събота се навършиха пет години от подписването на Парижкото споразумение за климата, а държавите вече трябва да имат нови планове как да ограничим затоплянето на земята под 2С и близо до 1,5С, тъй като текущите обещания биха означавали катастрофално повишаване на температурите с 3° С. Но срещата бе отложена заради пандемията от коронавирус до следващия ноември, а на нейно място се проведе виртуална еднодневна дискусия на ООН.

Тунберг пусна видео, в което призовава лидерите да признаят, че не са успели да спрат нарастването на въглеродните емисии. "Все още ускоряваме в грешна посока", казва тя. "Петте години след Парижкото споразумение са петте най-горещи години, регистрирани някога, а през това време светът е произвел повече от 200 милиарда тона CO2."

"Поставят се далечни хипотетични цели и се изнасят големи речи", възмущава се тя. "И все пак, когато става въпрос за незабавни действия, от които се нуждаем, ние все още сме в състояние на пълно отричане, тъй като губим времето си, създавайки нови вратички с празни думи и креативно счетоводство."

Пред The Guadrian Тунберг заявява: "Лидерите трябва да казват истината: че сме изправени пред извънредна ситуация и не правим почти нищо. Трябва да дадем приоритет на действията, които трябва да бъдат предприети точно тук и точно сега, защото точно сега бюджетът ни за въглеродни емисии се изразходва."

"Трябва да спрем да се фокусираме върху целите за 2030 или 2050 г. Трябва да приложим годишни обвързващи бюджети за въглерод днес", категорична е Грета.

Тунберг заяви, че неотдавнашните обещания от Обединеното кралство - да намалят въглеродните емисии с 68% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. - и от Китай, Япония и Южна Корея да станат въглеродно неутрални създават усещане за напредък и добавя: "Това е много опасно усещане, защото, разбира се, не вървим в правилната посока."

Но Тунберг, която е държала речи на предишни срещи на върха на ООН по климата, завършва видеопосланието си, като казва: "Има надежда ... ние сме надеждата - ние, хората."

"За мен надеждата е в демокрацията - хората са тези, които имат властта. Ако достатъчно хора се изправят заедно и повтарят едно и също послание, тогава няма ограничения за това, което можем да постигнем", убедена е Тунберг.

Младежкото движение "Петъци за бъдеще" ще организира повече от 2500 протеста в петък, макар че много от тях ще бъдат онлайн поради ограниченията заради COVID-19.

Аделейде Чарлиър от "Петъци за бъдеще Белгия" казва пред The Guadrian: "Всички решения, които не са вземат сега, ще паднат отново върху плещите на нашето поколение. Коронавирусът има огромно въздействие, не можем да отречем това. Но това, което е невероятно, е да видиш енергията в движение, което не иска да умре, но иска да продължи да води до промяна."

Ванеса Накате он "Петъци за бъдеще Уганда", също има ясно послание за лидерите: "Вие вече определихте нашето настояще, което очевидно е катастрофално. Сега поправете бъдещето. Имате всичко необходимо, за да спрете тази война срещу планетата и хората. Но просто няма да го направите. В момента искаме дълбоки съкращения от вас."

"Виждам надеждата в младите хора, които говорят от различни части на света", каза Накате. "Но единственият начин да укрепим тази надежда е непрекъснато да повишаваме осведомеността за предизвикателството, пред което сме изправени."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase