Снимка: Pixabay
fallback

След като Хондурас стана 50-тата държава, която ратифицира Договора за забрана на ядреното оръжие (TPNW), той достигна необходимия праг, за да влезе в сила. От 22 януари дори простото притежание на ядрено оръжие ще бъде престъпление, но, разбира се, това няма да се отнася за нациите, които не са подписали споразумението, съобщава CNN.

Президентът на Съединените Американски щати има право да предприеме ядрена атака по свое желание, без да се допита до Конгреса, кабинета, вицепрезидента или съветниците по военните въпроси. Трудно е да си представим по-ясен пример за безумната опасност, в която човечеството продължава да живее, докато част от държавите продължават да поддържат масивни арсенали от ядрени оръжия.

Дори здрав човек, който има точна и ясна преценка, не би трябвало да има едноличната власт да изстрелва тези ужасни оръжия. Последствията са огромни, а един човек е просто... човек - като хора сме склонни към грешки и технологията, която създадохме, също е една огромна грешка.

Много грешки могат да бъдат коригирани. Но ядрената война не може да бъде върната назад. Изследвания, направени  през последното десетилетие, показват, че дори ограничена ядрена война, включваща по-малко от един или два процента от световния ядрен арсенал, би могла да убие директно десетки милиони души. И още по-лошо - това би довело до нарушаване на климата в световен мащаб и глад, излагайки милиарди хора на риск и слагайки край на цивилизацията, каквато я познаваме.

Още преди пандемията от COVID-19 опасността от ядрена война нарастваше с тревожни темпове. Експерти, като бившия министър на отбраната Уилям Пери, предупредиха, че сме по-близо до ядрената война, отколкото някога сме били в историята на човечеството. А експертният панел на Бюлетина на атомните учени е настроил емблематичния си часовник на Страшния съд на 100 секунди до полунощ - светът никога не е бил толкова близо до Армагедон.

Така че, дори и да се справим с пандемията от коронавируса, който уби над 1 милион души по цял свят, и предизвиканите от нея икономически сътресения, е от решаващо значение възможно най-бързо да премахнем ядрените оръжия и непосредствената, екзистенциална заплаха, която те представляват.

Но деветте държави, които притежават ядрено оръжие, се движат в точно обратната посока. Всички те имат огромни планове за "модернизиране" на своите ядрени арсенали и за запазване на тези оръжия за идните десетилетия - ако преди това не бъдат използвани. САЩ планират да похарчат над 1 трилион долара през следващите 25 години за подмяна на съществуващите оръжия, за да разполагат с нови, по-малки, по-използваеми ядрени бойни глави и за актуализация на  лаборатории, системи за превоз, системи за ранно предупреждение и т.н.

През изминалата седмица The New York Times съобщи, че САЩ са предприели безпрецедентната стъпка, за да окажат натиск върху страните, присъединили се към Договора за забрана на ядреното оръжие, и да ги принудят да се откжата от него. Предвид отказа на Америка да се присъедини към TPNW, ще има ли въобще значение Договорът?

Според бившия секретар Пери - да. "Новият договор на ООН за забрана на ядреното оръжие е важна стъпка към делегитимизиране на ядрената война като риск за съвременната цивилизация", казва той.

С влизането в сила на TPNW деветте ядрени сили няма автоматично да се разоръжат. Но неядрените държави и гражданското общество могат да използват споразумението, за да ги притиснат да направят фундаментални промени в своята ядрена политика. Договорът може да се използва за заклеймяване на тези оръжия, така че на тях вече да не се гледа като на символи за глобален статут и на опори за националната сигурност, а по-скоро като на заплаха за оцеляването на човека, каквато всъщност са.

Хората в САЩ трябва да разберат, че националната сигурност може да бъде постигната само чрез пълното премахване на всички ядрени оръжия по целия свят. Трябва спешно да се продължат преговорите с всички останали ядрени държави за проверимо, изпълнимо и срочно споразумение за демонтиране на всички ядрени оръжия.

За да подкрепят международните усилия, въплътени в TPNW, учени и лекари, религиозни лидери и експерти по отбраната стартираха кампанията "Обратно от Бринк“, за да изградят подкрепа САЩ да започване на тези преговори. Кампанията също така призовава Америка да предприеме няколко посреднически стъпки за намаляване на опасността, докато тези преговори продължават.

Погълнати от настоящата криза, породена от COVID-19, ни е трудно да се съсредоточим върху още по-голямата опасност, която представлява ядреното оръжие, но трябва да се справим с тази заплаха. Нашето оцеляване и това на нашите деца зависи от това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

60

да ни пази Бок от ко

преди 3 години

Теорема доказва при компютърна грешка към 1 може да пламне ядрена война,т.е ще се случи

59

при ядрен нонфликт

преди 3 години

Ядрена зима и отровена природа за сто години,мъртва планета.Човечеството не се научи да живее в мир

58

3-та СВ е пред порти

преди 3 години

не знам,но знам че сащ ще изчезнат под вода

fallback