Снимка: БГНЕС

В борбата си за оцеляване на политическата сцена, Александър Лукашенко предприе мащабна крачка - мобилният интернет в Беларус бе спрян в деня на изборите и остана изключен три дни по-късно. Днес той най-накрая заработи, а потребителите са започнали да получават недоставените по-рано съобщения, отварят се повечето сайтове, включително на новинарски източници, отново могат да се ползват и мобилните приложения.

Интернет затъмнението, чрез което Лукашенко се надяваше по-лесно да подправи изборите и да потуши протестите, е рядък пример в съвременна Европа, в която правителството доброволно оставя цялата си страна офлайн за да заглуши несъгласието.  

В първите три дни на протести срещу "Последния диктатор на Европа" протестиращите бяха в "информационен вакуум". Те не могат да комуникират и да се предупреждават за евентуална опасност помежду си. Налага се да търсят отворени Wi-Fi мрежи. Независимите сайтове Tut.By и Naviny също са офлайн, а новините по телевизията дават това, което правителството иска гражданите да видят.

"Толкова дълго блокиране на интернетът е безпрецедентно", казва Кациарина Шмацина, политически анализатор от Беларуския институт за стратегически изследвания пред The Guardian. Тя отбелязва, че и преди интернетът е бил спиран по време на протести, но този път е било "по-дълго и по-агресивно". А вчера в страната се появиха и слухове, че телефонният трафик и интернетът ще бъдат спрени напълно.

И тъй като хората в Беларус не могат да се свържат едни с други, те разчитат главно на популярни блогъри в  Telegram, повечето от които живеят извън страната. Те предлагат места за събиране на демонстранти и публикуват видеа и новини, които някак са успели да пробият блокадата. Един от тези блогъри е Nexta, който има повече от 1 511 000 последователи. През тези три дни в акаунта се публикуват видеа от протестите и инструкции към протестиращите. Във вторник Nexta призова демонстрантите да се събират на малки групи от по 20 човека и да блокират различни улици. "Парализирайте града!", призова блогърът.

Екипът на Светлана Тихановская обяви, че тя няма да признае резултатите от изборите заради мащабната измама. Те заявиха, че спирането на интернет мрежата е направила невъзможно координирането на действията им.

"Това бе сторено за да не могат хората да публикуват информация и да говорят за случващото се в Беларус. Няма интернет, дори телефоните почти не ряботят", каза Вероника Цепкало, съюзник на Тихановская, която не успява да се свърже нито с кандидата за президент, нито с другата им съюзничка Мария Калесникава.

Спирането на интернетът вреди и на бизнеса - от IT сектора до туризма. Един от рецепционистите в голям хотел в Минск отговаря през смях, че няма интернет в цялата страна, след като е запитан дали има интернет в хотела.

Според Яна Гончарова от базираната в Минск неправителствена организация Human Constanta, правителството тренира ограничаване на интернет трафика още през юли. Тогава то два пъти намалява трафика към и от страната през нощта. Властите също така се опитвали да блокират популярни VPN мрежи, както и популярната прокси услуга Psiphon.

Спирането на интернетът е въведено на ниво Белтелеком, националната телекомуникационна компания и Националния център за обмен на трафик в страната. Мобилните оператори се извиняват за забавянето на услугата, но са категорични, че това се дължи на "причини извън техния контрол".

"Шокирани сме от това, което се случва. Казаха ни, че това ще продължи поне до 14 август. Просто ни казаха, че така стоят нещата", заявява служител на един от мобилните оператори в Беларус пред The Guardian. Разбира се, Лукашенко заяви, че спирането на мрежата се дължи на сили от чужбина, без да представи каквито и да било доказателства.

"Бих казала, че засега основният източник на информация, част от която е непотвърдена и понякога се оказва ненадеждена, са онези канали в Telegram като Nexta, както и някои големи независими медийни издания или телевизионни канали като Belsat - те също публикуват в Telegram", казава Шмацина.

В апартамент в Минск, който се намира близо до протестите, в понеделник вечер протестиращи и журналисти се сгушват на пода, докато полицията свети с фенерчета през прозорците. Един протестиращ отворя Telegram и вижда видеоклип, който показва, че руската полиция за безредици е навлязла в града.

"Това е. Лукашенко сключи сделка с Путин и той му изпрати помощ", казва той. "Той се отказа от страната си."

"Не го интересува държавата", каза друг човек. "Но той никога няма да подели властта с руснаците или с някой друг."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase