Снимка: БГНЕС
fallback

През октомври 2017 година Джасинда Ардерн стана премиер на Нова Зеландия и най-младият лидер на страната от 150 години насам. Нейният начин на управление предизвика похвалите от медиите из цялото земно кълбо.

Австралийците, дори и американците се шегуват, че искат да я разменят за своите лидери, но Нова Зеландия не си я дава. Благодарение на нея страната пребори COVID-19, оръжията вече не се продават свободно, а правителството прави всичко възможно да се справи и с климатичните промени.

Не случайно всички са изпаднали в... Джасиндамания.

Малко след като Ардерн стъпи в длъжност, тя роди и първото си дете. Така се превърна едва във втория държавен глава, който ражда, докато е на власт и първият лидер, който си взима отпуск по майчинство. Джасинда се върна на работа шест седмици по-късно и отново се появи в медиите, тъй като малката Неве се появи заедно с нея на конференция на ООН.

По този начин премиерът на Нова Зеландия изпрати силно съобщение на жените по цял свят - не е нужно да избирате между семейство и кариера. Може да имате и двете. Всъщност, когато водещ на телевизионно предаване я пита през 2017 г. дали жените все още трябва да избират между успеха и децата, тя отговаря: "Напълно неприемливо е на жените да трябва да отговарят на този въпрос на работното си място."

По време на нейното управление Нова Зеландия преживя първата си смъртоносна терористична атака над мюсюлманското общество.

51 души загубиха живота си, а ужасената Джасинда веднага се изправи пред своят народ: "Хората избраха Нова Зеландия защото е безопасна, защото няма място за омраза или расизъм. Защото ние представляваме разнообразието, милостта, състраданието, ние сме дом за онези, които споделят ценностите ни. Подслон за онези, които имат нужда от него."

Това, което предизвиква най-голямо възхищение е факта, че Ардерн не назовава терориста по име: "Ти може да си избрал нас, но ние категорично те отхвърляме и осъждаме", заяви тя.

Самата Джасинда е агностик, но застана редом с мюсюлманите, призова за спиране на омразата, а най-значимата й стъпка бе да затегне контрола над купуването на оръжия в страната. Нещо, от което Америка има нужда от години, но никой така и не успява да въведе.

Следващата криза, която удари Нова Зеландия, бе COVID-19. И тук Джасинда бе похвалена за бързата си и адекватна реакция. Тя остави решенията в ръцете на експертите. Въведе мерките навреме, а 92% от обществото ги одобри. В резултат на това страната вече няма нито един активен случай на коронавирус и може да се върне спокойно към стария си начин на живот. 

По време на епидемията тя държеше редовни брифинги, дори използваше Facebook, за да се свърже на живо с гражданите и да ги попита как са в тези мрачни времена.

Във връзка на живо тя бе с домашните си дрехи, признавайки, че е сложно да сложиш малко дете да спи. А целият свят въздъхна с умиление, когато по време на една от пресконференциите, репортер забрави въпроса си. Вместо да се напрегне, Джасинда му каза: "Няма проблем, ще се върнем пак към теб. Но сега се притеснявам за това, дали спиш достатъчно, Джейсън." Почитателите на Ардерн веднага отбелязоха, че в САЩ журналистите са под постоянна атака от страна на Тръмп, а в Китай и много други страни са уволнявани. Също така тя намали заплатата си с 20%, за да е съпричастна с всички, които са останали без работа.

А докато даваше интервю относно обстановката след разхлабването на мерките, земетресение разлюля Нова Зеландия. Вместо да се паникьоса Джасинда, която бе на живо по телевизията се усмихна и каза: "О, това беше силно разлюляване. Имаше земетресение, ако се чудите защо нещата зад мен се клатят." След това тя увери водещия, че е добре и че не е под клатещи се и висящи светлини, така че интервюто може да продължи.

Когато обяви края на пандемията, Джасинда призна, че "е потанцувала малко" и заяви: "Мога да приключа само с едно просто: "Благодаря, Нова Зеландия".

Най-важната мисия на Ардерн обаче са правата на жените: "От всички неща, които искам да постигна, равноправието между половете е на върха на списъка ми."

Една от стъпките, които тя предприе, бе да направи всички санитарни продукти безплатни за момичетата в училище. Политиката й също така е насочена към осигуряване на по-добър живот за децата и намаляване на броя на онези, които живеят в бедност. Преди да стане премиер тя работи в младежка организация.

"Ако ме попитате, защо избрах политиката, отговорът ми е много прост - заради децата", казва Джасинда. И за да е сигурна, че те ще имат бъдеще, тя се опитва да намали максимално вредните емисии, които Нова Зеландия излъчва. През 2018 г. забранява използването на пластмасови торбички за еднократна употреба, а онези, които нарушават забраната, трябва да плащат глоба от 65 хил. долара. А зад това действие стои едно писмо, написано от... децата.

"Ние сме малка нация и сме изключително малка част от глобалните емисии, но сме заобиколени от островни държави, които страдат тежко заради промените в климата. Искам да покажем, че ние можем и ще поведем промяната", казва Джасинда.

Джасинда е родена през 1980 година в мормонско семейство. Баща й е полицай, а майка й работи в училищна кафетерия. Още от малка е шокирана от социалните несправедливости, които вижда около себе си.

На 14 години намира първата си работа в ресторант за фиш енд чипс.

"Спомням си как майка ми ми помагаше да направя първото си CV, което на 14 години включва неща като "победител в състезание за готвене" и сертификатите, които си получил в училище. Вървяхме по главната улица и аз влизах в различни магазини и питах дали имат работа за ученици", разказва тя.

По същото време успява да убеди директора в училище да позволи на момичетата да носят панталони, а не само поли. Четири години по-късно леля й Мари я запалва по политиката. Тя става част от партията на Лейбъристите и взима участие в първите си избори. През 2001 г., когато завършва своето образование в сферата на политиката, тя става част от кабинета на премиера по онова време Хелън Кларк. След това е външен министър по време на правителството на Фил Гоф.

На 25 години Джасинда живее с трима свои приятели, които са хомосексуалисти. Тогава тя решава да напусне църквата на мормоните, защото според нея вижданията й са хомофобски.

И така, на 37 г., тя става най-младият лидер от Лейбъристката партия. Според нея най-важното качество на политика е да може да успокои притеснените хора в моменти на криза. Методът си описва просто, само с една дума - милост. Джасинда ще остане в историята, като първият премиер, който е станал част от Прайд шествието в Оукланд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

74

Анонимен

преди 3 години

Много се надявам един ден и ние да имаме една Джасинда, но докато народа ни е *** ще ни управляват простаци

73

Анонимен

преди 3 години

не я познавам,но от прочетеното по-горе си вадя заключение,че е смела,иновативна,отстоява целите си,мисли,като обикновените хора,защитава ги и е човечна,това е качеството,което липсва на всички политици и най-вече при жените политици,което ги лишава от женствеността им,а тя не се страхува да е женствена,не се е лишила от това,не е безчувствена

72

Анонимен

преди 3 години

Какъв точно ви е проблема със силните жени? :)Понеже и лепнахте етикет "феминистка", аз въобще не мисля че е такава

fallback