Pixabay

Изолирането у дома е най-важната мярка, която да вземете, за да се предпазите от коронавирус. Но какво да направите, ако не сте сами у дома и някой от близките ви е болен? Той може да има просто настинка, но шансът да е с коронавирус също е голям.

 
Според лекарите, ако сте заедно с болен вкъщи, не чакайте да има висока температура, кашлица или затруднено дишане, за да го отделите в отделна стая. Колкото по-бързо реагирате, толкова по-спокойни ще сте за неговото и ваше здраве по време на пандемията.
 
За какво да внимавате, когато сте с болен у дома по време на коронавирус?
 
Медиците у нас предупредиха, че каквито и симптоми да има човек – зачервено гърло, кашлица, дразнене, хрипове, температура, трябва веднага да се консултира с личния си лекар. Това може да стане по телефона, а вече ако е много наложително, тогава да отиде на място. Много важно е той да не се движи излишно, когато не се знае каква вирусна инфекция има, защото може да зарази и други.
 
Като за начало, ако неразположенията са леки, болният трябва да преболедува у дома. Ето няколко съвета в тази насока, които ще са ви от полза:
 
Спазвайте дистанция
 
В случай, че симптомите са леки и лекарят е дал предписание как да се лекува болният, първото нещо, което трябва да направите, е да спазвате известна дистанция от него, за да не се заразите и вие.
 
Здравите трябва да са в отделна стая от болния, за да се предотврати разпространението на инфекцията. За предпочитане е само един да се грижи за него, а не да се редуват отделни членове на семейството. При всяко виждане, и двете страни трябва да носят предпазна маска.
 
Поддържайте добра лична хигиена
 
Освен че трябва да му дадете лекарствата, ще се налага да му носите храна и от време на време да проветрявате и почиствате стаята му. Мийте си ръцете преди и на излизане от помещението и никога не ходете без маска, съветват лекарите.
 
„След като човекът се наяде, се погрижете по-специално за съдовете, които е добре да се дезинфекцират“, коментира пред „Huffpost“ д-р Маркъс Плесия. Той посочва, че чиниите и таблата трябва да се мият със сапун и гореща вода, може да бъдат минати и с по-лек разтвор с белина. Използването на миалната машина в този случай също върши работа, защото тя измива съдовете много по-добре в сравнение с механичното под чешмата.
 
Когато миете ръцете си, трийте хубаво ръцете поне 20 секунди, след това изплакнете обилно с вода. Подсушете и за всеки случай използвайте дезинфектант с поне 60% алкохол. Избягвайте докосването на очите, носа и устата колкото е възможно.
 
Погрижете се за адекватно лечение
 
След като закупите необходимите лекарства, предписани от лекаря, уверете се, че болният ги пие и се постарайте да му помогнете с лечението. Той трябва да пие много течности – вода, чайове и напитки с електролити.
 
Още за грижите за болния по време на пандемия четете в Tialoto.bg 
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase