IStockphoto

Емоционалният тормоз е много коварен. Той приема много форми и е труден за разпознаване. Според психолога Денис Рене, емоционалният тормоз може да варира от „крещене, обида към партньора, коментар за визията му или нарочно навлизане в личното пространство на другия“. Също така може да се опише и като физически, сексуален и финансов тормоз.

Самите насилници също могат да се прикриват добре. Те може да изглеждат като харизматични и очарователни хора, които изчакват връзката да премине на по-сериозен етап, за да разкрият истинската си същност. Рене споделя, че насилниците често манипулират партньорите си и ги карат да си мислят, че това поведение е романтично.
 
Други фактори, като финансов тормоз, в който насилникът контролира всеки разход на половинката си, също може да се превърне в причина, поради която жертвата да не може да избяга. Също така, потисникът се опитва да убеди партньора си, че той не заслужава по-добро.
 
Ето 5 признака, които показват, че вие или ваш близък е жертва на емоционален тормоз от страна на половинката си:
 
1. Агресията им често е насочена към вас
 
Страстта между двама души трябва да идва от любовта, която те споделят. В някои филми или сериали, често тя се представя като непредвидени действия или пък агресия, която постепенно преминава в любовна игра. Да, всяка двойка има своите лоши моменти и несъгласия, но един конфликт трябва да бъде разрешен чрез конструктивна комуникация, а не чрез крещене.
 
„Насилникът често изглежда като спокоен и обран, когато е около другите хора, но това рязко се променя, когато сте вкъщи“, казва Рене пред „Allure“. Тя добавя, че много внимателно трябва да преценявате ситуациите, в които агресията на другия е насочена към вас.
 
Например, добре е, когато той/тя ви се ядоса, защото сте счупили любимата му/ѝ чаша, но не е добре, когато ви се разкрещи за това. В този момент се прекрачва границата на яда и се преминава към чиста агресия.
 
2. Критикуват външния ви вид
 
Случвало ли ви се е да си купите дреха, която много ви харесва и нямате търпение да я покажете на половинката си? Искате да чуете и неговото/нейното мнение и се надявате то да съвпада с вашето. Това, което чувате обаче никак не съвпада с това, което сте очаквали.
 
Според Рене, критиката към облеклото на партньора от страна на насилника може да бъде замаскирана като вид защита. „Може да ви кажат, че не иска околните да ви гледат провокативно или пък да получавате нежелано внимание“.
 
Още признаци, по които да познаете емоционалния насилник четете в Tialoto.bg 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase