Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
fallback

Стабилни цени, увеличаване на предлагането и доминация на купувачите – това ще бъдат някои от определящите характеристики на жилищния пазар у нас през 2020 г. Същевременно заради нарасналото предлагане продавачите трябва да бъдат внимателни при определянето на цената на жилището си, ако не искат то да се задържи твърде дълго на пазара и така да изгуби от стойността си. 

Добрите макроикономически показатели - ръстът на доходите на гражданите, ниският процент на безработицата и високото равнище на заетостта, ще продължат да подкрепят пазара и през тази година, смята Добромир Ганев, председател на УС на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ). Другите фактори, които ще влияят на пазара, са ниското ниво на лихвите по ипотечните кредити и политическата стабилност, която също е предпоставка за добро развитие, отбелязва Ганев в интервю за Investor.bg. Активността на инвеститорите в жилищния сектор, която доведе до силен ръст както на издадените разрешения за строеж, така и на започнатото ново строителство, също е сред тенденциите през последните години, които ще се пренесат и в 2020 г., допълва той.

Според Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties, в момента има перфектното съчетание между ниски лихви по ипотечните кредити, ръст на доходите и спад на безработицата и то ще продължи да бъде основен двигател на жилищния пазар у нас. Същевременно на преден план все повече ще излизат фактори, свързани с доходите, заетостта и вътрешната миграция. „Лихвите са на рекордно ниски нива и очакванията са те да останат такива и през тази година. Затова водеща роля ще имат останалите фактори, които също се очаква да запазят своето положително въздействие“, смята Стойкова.

Ниските лихви по ипотечните кредити са катализатор най-вече за хората, които искат да придобият имот за собствени нужди, а не толкова с цел инвестиция или в търсене на доходност, защото тя вече е по-ниска, казва Добромир Ганев. „Цените скочиха, докато ръстът при наемите не беше толкова голям и това намалява привлекателността на имотите, но все пак има сериозна активност по отношение на малките жилища“, допълва той.

Силно начало

Началото на годината е било особено силно за жилищния пазар у нас, като не е регистриран почти никакъв спад на активността по време на празниците. „Още в първия работен ден купувачите се завърнаха на пазара и се заеха да осъществяват плановете си за покупка на имот. Прави впечатление, че тези, които са изчаквали, вече са готови да вземат решение. Активност има в цялата страна без изключения. Стартът на годината беше много силен и за имотите в морските курорти. Макар да е извън сезона, хората се подготвят да прекарат лято 2020 в собствен имот на морето и съвсем правилно се активизираха още сега“, коментира Полина Стойкова.

„През 2020 г. ще продължи да има голямо разнообразие и отлично предлагане на имоти на цени, които няма да са много по-различни от тези през 2019 г., когато видяхме, че нарастванията вече са минимални и по-скоро говорим за стабилен пазар. Тази година ще се появи по-голямо предлагане на имоти ново строителство на вторичен пазар във вече завършени сгради и едновременно с това ще има отличен избор от сгради в различен етап на изграждане“, допълва тя.

Целия материал четете в Investor.bg!

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

48

Maybe

преди 4 години

Ако си успял и имаш финансов консултант ще разбереш какво и те съветват хората. Ще ти дам безплатен съвет даден ми от платен фин.консултант, а той е цените на имотите се балонизираха и имот вече не е добра инвестиция. От повече от 1 година ценовата графика на имотите е една права линия достигнала върховите си стойности. Предстой корекция надолу, никои незнае в какви размери. Ако искаш коректна оценка от пазара на имоти не чакай такава от пристрастен човек Д.Ганев.

47

истина

преди 4 години

пазарът на имоти е пазар на успелите 10 -15 % от хората. Затова над 80 % от хората говорят за спад, балон, армагедон, криза, наводнение, земетресение - те не могат да се докоснат до пазара и ако наистина това се случи те психологически ще се почувстват по-добре, че и успелите ще страдат. Нали сме българи, за нас е важно и на другите да им е зле

46

наблюдател

преди 4 години

в мoмeнтa рeaлнитe лихви пo дeпoзититe ca oтрицaтeлни. Хoрaтa нe cмятaт, чe губят пo oкoлo 3 % oт инфлaциятa, нo кoгaтo и нoминaлнитe лихви cтaнaт oтрицaтeлни вcички щe извaдят пaритe oт бaнкитe и бързo бързo щe ги влoжaт в имoти. A знaeм кaквo cтaвa c цeнитe тoгaвa. A инaчe дeмoгрaфиятa e яcнa, тoвa e мaлкa чacт oт фaктoритe oбaчe и тo в дългocрoчeн пeриoд

fallback