Снимка: Pixabay
fallback

Откритие на екип учени от университета на Кардиф може би ще позволи на медиците да „настройват“ имунната система на човека против раковите клетки. Това може да открие пътя към намиране на универсално лекарство от рак.

Засега методът не е клинично изпитан, но изследователите казват, че той има огромен потенциал. Кратко изложение за откритието е публикувано в списание Nature Immunology.

Същината на изследването се заключава в търсене на „необичайни“ начини, по които имунната система се бори с раковите образувания.

Учените са открили особен вид Т-лимфоцит – клетка, която в организма на човека отговаря за имунната реакция.

Откритата от учените клетка обаче за разлика от останалите може да противодейства на различни видове заплахи.

„Има вероятност това да може да излекува всички пациенти. Досега никой не си е мислел, че подобно нещо е възможно“, каза пред Би Би Си изследователят Хенри Сиуъл.

Как действа това

На повърхността на Т-лимфоцитите /или Т-клетките/ има химични рецептори, с помощта на които те определят антигените, опасни за организма.

Екипът учени са успели да открият начин да накарат открития от тях вид Т-лимфоцити да атакува широк спектър от ракови клетки.

Методът е бил изпитан върху клетки на рак на белите дробове, на кръвта, на костите, на простатата, на яйчниците, на шийката на матката, на дебелото черво, бъбреците.

Лимфоцитът е унищожавал раковите клетки и не е докосвал здравите.

Как точно Т-лимфоцитът различа раковите от здравите клетки засега не е известно. Неговият рецептор си взаимодейства с молекула под названието MR1, която е налична на повърхността на всяка клетка в човешкия организъм.

Смята се, че раковите клетки „използват“ MR1 за маскировка от имунната система. Откритият в Кардиф Т-лимфоцит обаче, смятат изследователите, може да получава от MR1 сигнал, че метаболизмът на клетката е нарушен и че това е ракова клетка.

„Ние сме първите, които са описали Т-клетка, откриваща MR1 в раковите клетки. Досега никой не е правил това“, казва изследователят Хали Долтън.

Т-лимфоцитите са клетки, които могат да сканират тялото и да преценят къде съществува заплаха за здравето, която трябва да се елиминира. Те биха могли да се използват за „атака“ срещу различни видове тумори.

Това не е първото изследване в тази сфера. Опити за настройване на имунната система срещу рака се провеждат доста отдавна.

Най-известният от тях е CAR-T. Това лекарство срещу левкемия препрограмира имунната система за противодействие на този вид рак. В случая с CAR-T T-лимфоцитите са генетично препрограмирани, така че да откриват и унищожават раковите клетки.

Модифицираните лимфоцити се връщат в тялото на пациента, където броят им се увеличава всеки път, когато те се сблъскват с ракови клетки.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 4 години

Коментар 1 е истината !

16

Рентген

преди 4 години

Универсален метод за редуциране на популацията - ракът може и да не ви убие, но химио и лъчетерапията със сигурност ще го направят.

15

Анонимен

преди 4 години

Миналата година почина от рак на 65г един от съоснователите на Майкрософт, милиардер! Ако е имало лекарство за неговия рак - дали пък е нямало да се излекува? Това по повод конспирациите. А като раково болен ще ви кажа, че лекарства за рак има и то не едно и две, но не са универсални и имат много странични ефекти. За щастие има и за моя и ще отърва ножа.

fallback