Снимка: архив, Reuters
fallback

Запитате ли тези дни турските граждани с какво ще запомнят отиващата си 2019 г., ще чуете много повече оплаквания, отколкото положителни изказвания. На първо място те посочват, че ще я запомнят с икономическите трудности, които се стовариха на гърба им.

Сред най-парещите проблеми повечето турски граждани посочват поскъпването на живота, обезценяването на турската лира и безработицата, пише Нахиде Дениз за БТА.

Рецесията, която Турция изпитва за пръв път от 10 години насам, наложи отпечатък върху живота на 80-милионното население на страната.

През първата четвърт на 2019 г. турската икономика се сви с 2,6 процента в сравнение със същия период на предходната 2018 г. Свиването продължи и през втората четвърт на настоящата година - с 1,5 процента и се отчита, че рецесията продължава.

Като последица от свиването на икономиката, много фирми фалираха. Точният им брой така и не са знае, затворени бяха хиляди магазини, заведения, работни места. Особено силно засегна турските граждани безработицата.

По официални данни тя достигна около 14 процента, но се смята, че тези данни са занижени, твърди се, че безработните са около пет милиона души, но се смята, че са повече.

Мнозинството от безработните са млади хора. Близкото бъдеще също не се очертава добро - анализатори прогнозират, че и през следващата година ще има трудности за намиране на работни места.

Девалвацията на турската лира както никога досега удари по джоба на гражданите. Минималната работна заплата спадна и възлиза на около 2000 лири /около 600 лева според сегашния курс/. Покупателната способност на гражданите намаля до рекордно ниски размери в сравнение с предходните години.

Новата 2020 година идва с нови данъци. Като добавка към традиционните се въвежда данък за престой в хотелите на гражданите. Данъците за луксозните стоки, за разпространение на дигитални продукти ще надхвърлят 20 на сто.

Според мнозинството турски граждани идващата нова 2020 г. не се очертава да е по-добра от отиващата си. Те очакват, че поскъпването на живота ще продължи въпреки обещанията на правителството за икономически просперитет.

В градовете на страната изобилстват празни витрини с обяви "дава се под наем" или апартаменти с надписи "продава се, отдава се под наем".

В същото време тези дни дълги опашки се извиват пред гишетата на държавната лотария, където се продават билетите за новогодишния тираж.

По традиция той се тегли на живо пред екраните на турската национална радиотелевизионна корпорация ТРТ в полунощ на 31 декември. Всяка година тиражът се очаква с голямо вълнение поради натрупването на джакпота.

Тазгодишната новогодишна премия се равнява на 80 милиона турски лири. Освен това ще бъдат раздадени допълнителни премии на обща стойност над 2,5 милиона турски лири.

Билетите - 80 турски лири за цял билет, 40 за половин и 20 турски лири за четвърт билет се разпродават из цялата страна.

По традиция мнозина турци свързват надеждите си за забогатяване с премия от новогодишния тотализатор. Но на фона на продължаващата девалвация на турската лира спрямо поскъпването на американския долар са може би повече илюзорни, отколкото реални.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Гробокопач

преди 4 години

То и при нас е абсолютно същото! Електората се надява на Бойко, но в същото време търка билетчетата на Пеевски;))) и рани Богът Сокол;)))

45

Анонимен

преди 4 години

Скъпотия и безработица мъчели Турция?!?!И това от устата на ***?!?!?!

44

Анонимен

преди 4 години

Стига ривали за турците бре! Русия ще и удари едно рамо и догодина Турция ще надмине Китай. Ето, С 400 им дадоха без пари. Може да им подарят няколко Су35. Как подариха на сърбете бракуваните МИГ29К! Турците са мюсулмани и си нямат дядо Коледа. Чичо Путин ще го замести. Още патоци ще направи и ще намали газта до без пари. Да му мислиме ние с гайдите, дето си нямаме Ъ400.

fallback