Снимка: Reuters
fallback

Какво е общото между чадър, чаша чай и самурайски меч? Всички тези предмети са използвани за покушение или политически убийства.

Покушението е един от най-старите методи, чрез които да се отървеш от някого, който в ръцете си има прекалено много власт или се е превърнал в опасност.

Може би най-известното политическо убийство на XX-ти век е това на президента на САЩ Джон Кенеди. Той не е първият американски лидер, който е застрелян докато все още е на власт. Всъщност е четвъртият след Линкълн, Гарфилд и Маккинли. Опити за убийство са правени и срещу други американски президенти, но те успяват да избегнат куршумите. 

Кралските особи също не са застраховани. През 1914 година е убит престолонаследникът на Австро-Унграия Франц Фердинанд. Това предизвиква поредица от събития, които водят до началото на Първата световна война.

Едно от първите политически убийства, заснето на лента, е това на кралят на Югославия Александър I по време на визита във Франция през 1934 г. А през 1960 година лидерът на социалистическата партия в Япония Инеджиро Асанума е намушкан хладнокръвно със самурайски меч докато държи реч пред стотици свои поддръжници. Убиецът е 17-годишен ултранационалист.

За най-странното политическо убийство се счита това на крал Едуард II. По заръка на неговата отчуждена съпруга, кралица Изабела, той бил жигосан многократно и умрял от раните си. Точно къде се е случило това, остава неясно.

Политическите убийства могат да бъдат извършени и след заговор на самата държава или чуждо правителство. В повечето случаи, историите за такива покушения звучат като излезли от роман за Джеймс Бонд.

Руският революционер Лев Троцки е убит с шило за лед през 1940 г. Неговият убиец по-късно е провъзгласен за Герой на Съветския съюз.

През 1978 година българският дисидент Георги Марков е убит с чадър посред бял ден в центъра на Лондон.

Бившият руски полковник Александър Литвиненко умира през 2006 година от отравяне с радиация. Отровата влиза в организма му, след като изпива чаша чай в суши ресторант в Лондон.

Твърди се, че последните три убийства са поръчани от руската държава. Но и САЩ не остава по-назад. През 1960 година Америка изпраща химика Синди Готлиб в Конго, за да достави отрова, която да се сложи в паста за зъби и да убие премиера на страната Патрис Лумумба. Планът по-късно е изоставен.

Разследване на Конгреса през 1970 година разкрива, че ЦРУ е сътворила пистолет с отрова. Мишената щяла да почувства единствено нещо като ухапване от комар, а стреличката щяла да се разтопи без да оставя следи. По-късно жертвата умира със симптоми, подобни на тези при сърдечен удар.

Но зад всеки успешен опит, се крият хиляди неуспешни. Линкълн оцелява, след като получава дрехи, заразени с дребна шарка, по пощата преди да бъде застрелян през 1865 г.  А ходът на Втората световна война можеше и да бъде промемен, ако Хитлер не бе избегнал опита за покушение през 1944 година.

Но никой не е оцелял след повече опити за убийство от Фидел Кастро. 638 пъти някой е опитвал да сложи край на живота на кубинския лидер.

В съвременния свят обаче технологиите са напреднали много. Оръжията стават все по-незабележими, а най-често атаките срещу лидери на различни групировки са планирани. Само преди няколко месеца, президентът на Венецуела бе нападнат с дрон.

Дроновете всъщност са най-често използваните оръжия за съвременно покушение. Но с напредването на технологиите, може би съвсем скоро ще говорим и за нов феномен - дигиталното убийство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Pin

преди 4 години

"Дигиталното убийство" - спират ти нета и умираш от скука.

21

Анонимен

преди 4 години

Последния атентат срещу Кастро беше успешен

20

Оху

преди 4 години

А-аа,та Кастро и Лечкин да не би да са се върнали (от ада де)? :)

fallback