Снимка: архив, Reuters
fallback

Тридесет години след падането на Берлинската стена контрастът между Източна и Западна Германия е намалял, но остава напълно реален във всички области.

Икономика: Изтокът все още изостава

"Ситуацията в Изтока е далеч по-добра, отколкото репутацията му", заяви със задоволство в края на септември правителството на Ангела Меркел при представянето на годишния доклад за германското единство.

Въпреки това: през 2018 г. в петте региона на бившата ГДР БВП на глава от населението е достигнал едва 74,7 на сто от нивото в Западна Германия. От 2010 г. тази разлика е намалявала с 3,1 на сто, благодарение на мрежа от около 3000 малки и средни предприятия и динамизма на Берлин, Лайпциг или Дрезден. През 1990 г. бившата ГДР изоставаше далеч назад, с обезкървяване на промишления си сектор, наследен от комунистическия колективизъм, пише Франс прес.

Подобрението не компенсира липсата на големи компании като Фолксваген, Сименс или Байер, чиито централи без изключение са в западната част на страната и които дават работа на десетки хиляди хора.

Нито една от големите компании, включени в Дакс, водещия индекс на Франкфуртската фондова борса, няма централа в Изтока.

Провинциите в бившата ГДР освен това изостават от западните региони и по средна работна заплата. През 2018 г. работещите в Запада са получавали средно 3 339 евро брутна месечна заплата, срещу около 2 600 евро в Изтока, според Федералната агенция по труда.

Продуктивността в Изтока също е по-малка, достигайки 82 на сто от тази на Запада.

Работни места: пропаст, която е на път да бъде преодоляна

Свикнали с гарантираната от държавата пълна заетост в бившата ГДР, германците от Изтока преживяха през 90-те години на миналия век и следващото десетилетие шока от безработицата, която достигна в някои градове 30 на сто.

Но след като достигна върхови равнища през 2005 г., безработицата намаля рязко, отчасти поради демографския спад и поради увеличаването на броя на работните места на непълно работно време (30,5 на сто в Изтока срещу 27,6 на сто в Запада).

През август 2019 г. нивото на безработицата е достигало 4,8 на сто в Западна Германия, срещу 6,4 на сто в източната част на страната. Градовете с най-високи равнища на безработица обаче се намират в Западна Германия - Гелзенкирхен (13,8 на сто през април), Бремерхафен и Дуисбург (12 на сто).

За бившата ГДР е характерно впрочем и малко по-високо равнище на заетост на жените, отколкото в Западна Германия (73,9 на сто срещу 71,6 на сто).

Обезпокоителен демографски спад

В като цяло застаряващата Германия, където средната възраст се повиши от 40 години през 1990 г. до 45 години през 2018 г., демографската ситуация в бившата ГДР остава проблематична.

От 1991 г. населението на новите региони спадна от 14,6 на 12,6 милиона души, докато в Запада (включително Берлин) то се повиши от 65,3 милиона до 69,6 милиона.

Динамизмът на градове като Дрезден, Йена или Лайпциг не успява да прикрие масовото изселване и застаряването на населението, които засягат тези региони. Центровете на градовете предлагат тъжната гледка на магазини и блокове за продан.

В някои градове, като Зул (провинция Тюрингия) или Франкфурт на Одер (провинция Бранденбург) населението е намаляло с над 30 на сто за 30 години, което има последствия за обществените услуги и инфраструктурата.

Масовата емиграция на младежи към Запада или към чужбина в началото на 90-те доведе до спад в раждаемостта в Изтока - феномен, последиците от който ще се усещат няколко десетилетия, според демографите.

Приемането на стотици хиляди бежанци в Германия от 2015 г. не беше достатъчно за промяна на тенденцията, още повече че по-голямата част от тях избраха Западна Германия.

Изтокът, бастион на крайната десница

Създадена през 2013 г., крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" постигна най-високите си резултати в Изтока, където сега получава между 20 и 30 на сто от гласовете, в сравнение със средно 10 на сто в Запада.

През юни се наложи създаването на обединен фронт на всички политически формации, за да й бъде попречено да спечели първия си голям град - Гьорлиц.
Изтокът, където традиционните партии и бившата комунистическа левица са в упадък, е и люлката на ислямофобското движение Пегида, което през последните години събираше всеки понеделник хиляди протестиращи в Дрезден.

Тази ситуация според политолозите е свързано с факта, че много източногерманци имат усещането, че са "граждани втора ръка". 74 на сто според последните проучвания смятат, че между двете части на страната се запазват "много големи различия".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Vive la France!

преди 4 години

Прехвалената Германия, проектчето на Бисмарк от 70-те години на 19 век. Загубила всички войни. Сбирщина от пенсионери и бежанци. Реално обединила се едва през 1990г. Източна Германия се обезлюдява. Нямат армия, дори ядрена енергетика скоро няма да имат. Окупирана страна. Тези ли са примера на германофилите хахаха тръгнали да сравняват тези палячовци с Велика Франция. Една водородна Бомба и от берлин ще остане само кратер.

29

Безпартиен

преди 4 години

В Западна Германия са много по-развити от източната.Там се произвеждат коли като Мерцедес,БМВ,Порше,Фолксваген и Опел там са повечето големи немски компании.Където имало комунизъм има и беднотия и тука е така.

28

Дъ Клаш

преди 4 години

Франция е 100 пъти ако не и 10000 по-добре от която и да е германия.Поради един *** факт.Като територия е почти два пъти по-голяма.Германия няма накъде да се развива градовете са с определен капацитет водо и електроснабдяване както и замърсяване тоест не могат да се заселват до безкрай.Неслучайно Хитлер е говорил за либенсраум нямаш ли територия нямаш нищо и рано или късно без разширение нацията ти ще загине.

fallback