Снимки: Reuters

Новините за експлозията във военния полигон в Русия се разпространиха бавно. Първо се появиха бюлетините, съобщаващи за двама загинали при мистериозен инцидент. После се разпространи новината за краткотрайно покачване в нивата на радиацията. Бяха показани и кадри как лекари в специални костюми полагат грижи за ранените. Накрая, пет дни след взрива, Кремъл потвърди, че пет ядрени експерта са загинали тествайки едно от новите оръжия в арсенала на Владимир Путин.

„За нещастие, инциденти се случват“, заяви говорителят на Путин.

Естествено, всеки експерт, който се е захванал с работата по ново оръжие знае, че подобна трагедия може да се случи. Но Путин обеща нов вид ракета, задвижвана от ядрен двигател и тя трябва да бъде създадена, независимо, че подобен тип оръжия, както и подводните дронове, носещи смъртоностни радиоактивни материали, са невероятно трудни и опасни за построяване.

„Технологията, за която Путин говори е по-скоро екзотична, отколкото близко до развитие, казва ядреният експерт Лин Ръстен пред TIME. - Точно поради тази причина САЩ не работи по тях.“

Поне не засега.

Но един урок бе научен от този смъртоносен взрив – всяка държава, независимо дали Русия, САЩ или Китай, може да разработва и да тества подобна опасна технология, без това да е незаконно и да бъде санкционирана. И това е така, защото системата, която отговаря за сигурността на света се разплита едновременно с връзките между Русия и Запада.

На 2 август, след като години наред обвинява Русия в проектирането на забранени оръжия от години, САЩ напусна Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, подписан през 1987 г. Още по-амбициозна ядрена сделка между Федерацията и САЩ, позната като „Нов Старт“ изтича през 2021 година.

И предвид фактите – едва ли ще бъде подновена. Путин каза през юни, че би подписал нова петгодишна сделка, но съветникът на Тръмп Джон Болтън заяви, че е „малко вероятно“ САЩ да се включат.

Това означава, че скоро ще живеем в свят, в който ще има по-малко ограничения върху ядрените оръжия и повече държави с възможността да ги построят.

“Има качествено състезание за създаване на оръжия сега, казва Гари Саморе, който помага да се договори „Нов Старт“. - Има цял нов арсенал от стратегически оръжия, върху който работят Русия, САЩ и Китай, които не са под никакъв контрол.“

Експлозията на 8 август само показва опасността от тази нова реалност.

Според ТАСС, взривът бил толкова силен, че изхвърлил работниците на „Росатом“ от платформата, върху която работили, в морето. И въпреки че радиация не е засечена извън Русия, освен леко завишаване на нивата на радиоактивен йод в Норвегия, държавите в близост са притеснени, че инцидентът може да замърси морето и да представлява опасност за техните граждани. Бе наредено малкото селище в близост до военната база да се евакуира, но на следващия ден това не се случи.

Тайнствеността около инцидента показва още една заплашителна тенденция – правителствата не обичат да признават грешките си, когато става дума за справянето с опасни технологии. Никой така и не се научи, че понякога прикриването им ги прави още по-смъртоностни.

След избухването на "Чернобил" през 1986 година, съветските власти чакат с дни преди да евакуират Припят. По време на първите дни на Путин като президент, през 2000 година, потъва Курск. Генералите са толкова обсебени от това да запазят тайните на подводницата, че не допускат чуждестранни екипи да им помогнат да спасят и малкото оцелели на нея. 118 души загиват, докато норвежката подводница е допусната няколко дни по-късно.

Нито руските граждани, нито останалият свят знаят точно колко големи са щетите от експлозията. Ще отнеме време и откритост, която Кремъл още не иска да приеме.

Но дори и с малкото детайли, които имаме, е ясно, че не става дума за лош късмет. Като се вземе предвид колко малко ограничения има и колко бързо върви състезанието за нови оръжия, подобни инциденти са неизбежни.

„Навлизаме в ера на ожесточено съревнование, казва Майкъл Карпентър, който е бил топ руски експерт в Пентагона. - Как се справяме с него е основно за националната ни сигурност.“

А когато става дума за ядрените оръжия – говорим и за сигурността на света.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase