Снимка: Reuters
fallback

Климатичната криза вреди на способността на земята да издържа човечеството, твърди доклад на ООН, изготвен от някои от най-добрите световни учени. Суша, ерозия на почвата, пожари - всичко това е провокирано от покачването на температурите. Ако градусите продължат своя ход нагоре, обработваемата земя на много места ще стане неизползваема, което ще доведе до миграция, глад и нови конфликти.

За да не се стигне дотам, човечеството трябва да предприеме сериозни мерки, които включват преосмисляне на използването на земята и промяна в хранителните навици, предупреждава Междуправителствената експертна група по климатичните промени, цитирана от БТА.

В специален доклад, представен в Женева, експерти на ООН по климата настояват за бързи действия срещу изтощаването на почвата, прахосването на храни и ефекта от парниковите емисии в селскостопанския сектор.

Сред мерките, които трябва да бъдат взети, са по-малко разхищение на храна и ограничавене на яденето на месо. Хората ще трябва да започнат да обработват земята по-разумно и да засаждат повече дървета. Оказва се, че биоенергията няма да ни помогне в борбата. Учените съветват още хората да преминат към растителна диета.

Делегациите на 195 страни-членки на организацията Междуправителствена експертна група по климатичните промени проучваха 5 дни въпросния доклад за климатичннте промени, превръщането на терени в пустини, деградацията на почвата, трайното стопанисване на земята, хранителната сигурност и парниковите газове в екосистемите на планетата. Казано иначе - как затоплянето оказва влияние върху земите, предназначени за земеделие, за скотовъдство или върху горите и хранителната сигурност, но също как селскостопанските практики и обезлесяването влияят върху климата.

"Заключенията са, че сегашното използване на земята не може да бъде подкрепено и допринася за климатичното затопляне", заяви климатоложката Валери Масон-Делмот. По думите й земите са под нарастващото влияние на човешката дейност, а климатичното затопляне оказва допълнителен натиск. Покачването на температурите на сушата вече е достигнало 1,53 градуса Целзий, т.е. два пъти по-голямо е в сравнение с включващото океаните глобално повишаване на температурните стойности, се отбелязва в доклада.

"При глобално затопляне от 2 градуса Целзий ще се сблъскаме с по-сериозни проблеми, които са свързани с храненето и се дължат на климатичните промени", поясни един от авторите на доклада Жан-Франсоа Сусана.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

Анонимен

преди 4 години

Иначе за физическата активност съм напълно съгласен, но и храненето има значение. Има голямо значение с какво се храним. Около 1/3 от случаите на рак се дължат на неправилно хранене. Друга 1/3 - пушене и всички останали фактори - 1/3. Така че храненето и непушенето са два големи фактора, на които можем да повлияемМожеш да видиш тази диаграма, за рисковите фактори на Гугъл, ако сложиш ключовите думи на англ. и отвориш картинките

90

Анонимен

преди 4 години

До ГеоргиИма силна връзка м/у начина на живот и този вид рак. Употребата на месото е един значителен фактор за развиването му, особено с някои видове обработка като пържене. Това е доказано, може да се потърси и прочете. Разбира се, факторите са много, не е само един, а има също и генетични.

89

Георги

преди 4 години

Дядо ми беше леяр и вярващ човек. Цял живот е работил в *** среда и е дишал отрови от металите. Не е ял никога месо! На 73год го хвана рак на дебелото черво. Баба ми цял живот се е хранила здравословно, на запрашено не е стояла, все ходи по разни курорти, почина на 56год. от рак на белия дроб. По мое наблюдение, хората които са физически по активни са по здрави. Няма значение с какво се хранят

fallback