Снимка: архив, Reuters
fallback

Министрите на отбраната от НАТО обсъждаха вчера как да възпрат Русия от изненадваща ракетна атака срещу Европа, ако основополагащият договор за наземно базираните ракети прекрати действието си следващия месец.

Освен ако Русия не реши в последния момент да се се върне към договора, което НАТО не очаква, САЩ възнамеряват да се изтеглят от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО) от 1987 г. на 2 август, като се аргументират с разработването от Русия на ракета, която нарушава споразумението, пише Ройтерс.

Москва твърди, че изпълнява стриктно сключения от американския президент Роналд Рейгън и съветския лидер Михаил Горбачов ДРСМО, който премахна арсеналите от ракети със среден обсег на двете най-големи световни ядрени сили.

"Министрите се споразумяха, че НАТО ще отговори, ако Русия не се върне към изпълнение на договора", каза пред журналисти генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг на срещата в Брюксел.

Oще по темата

"Те ще трябва да поемат цялата отговорност за денонсирането на договора", каза Столтенберг, въпреки че подчерта, че НАТО няма да разположи, способни да носят ядрено оръжие, наземно базирани ракети със среден обсег в Европа, както се случи през 80-те години.

Американски и британски разузнавателни данни показват, че Русия е извършила изпитания на крилатата ракета с наземно базиране SSC-8, която нарушава забраната на ДРСМО за наземно разположени ракети с обсег от 500 до 5500 км, казаха дипломати от НАТО.

НАТО твърди, че подобни ракети са трудни за засичане и оставят по-малко време за предупреждение от ракетите с голям обсег, като повишават вероятността при конфликт да бъдат използвани ядрени оръжия.

След края на Договора за ракети с малък и среден обхват: Какво предстои за Европа?

Спорът около ракетите бележи по-нататъшното влошаване на отношенията между Изтока и Запада, които са обтегнати след анексията на Крим от Русия през 2014 г., и предизвиква опасения от надпревара във въоръжаването между Русия, САЩ и Китай, който също разработва ракети.

Столтенберг каза, че министрите на отбраната разглеждат различни варианти, включително повече учения, с използване на конвенционални оръжия и подобряване на разузнаването и наблюдението, както и на противовъздушната отбрана.

Дипломати казаха пред Ройтерс, че варианта с полети на изтребители F-16 и бомбардировачи B-52, способни да носят ядрено оръжие, и дислокацията на морско базираните ракетни системи също се обсъждат.

Подобни стъпки имат за цел да подчертаят решимостта на НАТО да защити Европа и да повиши икономическата и военна цена за Русия от всяка възможна ракетна атака.

Министърът на отбраната на Люксембург Франсоа Бош каза, че макар дипломатите да продължават да призовават Москва да унищожи ракетите SSC-8, НАТО се нуждае също от "военен отговор", защото на карта е поставена сигурността на Европа.

Последно дипломатическо усилие

Постоянните представители на страните членки в НАТО се очаква да се срещнат с руски представители в рамките на Съвета Русия-НАТО следващата седмица, за да направят последно отчаяно усилие за спасяване на ДРСМО, преди изтичането на крайния срок през август.

Катрин Уийлбарджър, и. д. помощник-министър на отбраната на САЩ, каза, че макар Русия все още да има време да промени курса си, "ние не смятаме, че тя ще го направи".

Преди началото на министерската среща Столтенберг не изключи, че НАТО може да преконфигурира своята система за противоракетна отбрана (ПРО) в Югоизточна Европа за възпиране на руски ракети.

След като САЩ инвестираха милиарди долари, поддържаните от НАТО радар и системи за ПРО са насочени към Иран, казват служители, и пактът нееднократно е заявявал, че те не са насочени срещу Русия, както твърди Москва.

САЩ заявяват, че ще се фокусират също върху разработването на конвенционални ракети, които да послужат за възпиране едновременно срещу Русия и Китай, който не е страна по ДРСМО и е обявил намерението си да развива нови технологии, включително нови крилата ракети.

"Трябва да създадем прецизни (ракети) с голям обсег", каза във вторник пред журналисти на път за Брюксел и.д. американски министър на отбраната Марк Еспър и добави: "Излизането от ДРСМО ще ни позволи да направим това по неядрен начин, по конвенционален начин. И това ще ни позволи да отговорим не само на Русия, но и на Китай".

Европейски съюзници са обезпокоени, че ще бъдат въвлечени в ядрена надпревара между Москва и Вашингтон.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

137

българин

преди 4 години

До 45..Едва ли ще ме прочетеш.Вече публикацията е стара уви -:) Много се радвам че си прозрял истината! Много млади хора повтарят " ЕС НАТО"! Ами разберете го бе деца.Обяснявам ви го веднага.Това са 2 различни и напълно НЕСЪВМЕСТИМИ организации! ЕС е Европейско звено за Което аз самият лобирам да сме там! И следващата несъвместимост с ЕС ..НАТО.Това е Американски военен блок.Вие не знаете но аз знам как се"боричкаха"със СССР! Нато КОНТРОЛИРА ЕВРОПА! То никого не пази! ИСКА ДА КОНТРОЛИРА ВСИЧКИ

136

джо

преди 4 години

Кой нарушава договорите не знаем.Но Поляците и Румъния са на мушка, понеже се правят на мушмороци и се хванаха да строят противоракетен щит от ИРАНСКАТА ЗАПЛАХА. Трябва да си куку за да се хванеш на тая песен.Ако искаме да влезем в тяхната компания,Пасито и Плевнелиев да измолят от шефовете си една батарея и сме смъртници"камикадзета". Не дай боже да стане някаква грешка ,даже няма да разберем какво става.

135

ПроСоТо

преди 4 години

До dddако позволиш,едно малко уточнение:-БЕСНИТЕ не да за това,Русия да я нема!..Напротив,те бленуват в сънищата си тя (Русията) да си е там,но ТЕ (БЕСНИТЕ) да "колят и бесят" на тая територия....и руския мужик да им е подвластен и да копа в унес подземните богатства на тая страна,сервирайки ги в краката на мераклиите.Това е!..Иначе на нито един от натовските бабаити НЕ му се живее в суровата руска тундра..

fallback