Снимка: кадър BBC
fallback

Бях на 7 години, когато баща ми беше свален от власт от преврат, организиран от ЦРУ. Така започва разказа на Джакобо Арбенц, синът на бившия гватемалски президент със същото име.

Годината е 1954 г., и през юни месец Джакобо Арбенц - баща става първият латиноамерикански лидер, свален от власт чрез преврат, организиран от правителството на САЩ.

"Спомням си, че трябваше да се крием под леглото по време на бомбардировките", разказва пред BBC синът на Арбенц.

Родителите ни се стараеха да не ни тревожат, но не след дълго стана ясно в каква опасност сме, допълва той.

По това време Гватемала е изостанала страна с остаряла, колониална и почти феодална система. Когато е поел властта на Гватемала, Арбенц предложил земеделски реформи, които представлявали заплаха за интересите на американската компания "United fruit" в страната.

Вашингтон му лепва етикета "комунист" и "United fruit" лобира за свалянето му. Това са годините на Студената война и обвинението е в духа на времето.

Точно така идеята за свалянето на полковник Арбенц е оправдана от ЦРУ.

Планът на ЦРУ е да започне настъпление от съседния Хондурас. Започват да обучават наемници в САЩ и Хондурас.

В началото армията на Гватемала има достатъчно сили да отблъсне настъпващите наемници.

По  това време полковник Арбенц прекарва повечето си време в министерството на отбраната.

"Спомням си, че винаги изглеждаше много притеснен, ходейки напред-назад, пушейки, чудейки се какво да бъде следващата му стъпка", разказва синът на бившия президент.

Когато самолетите започват да бомбардират Гватемала президентът преместил семейството си извън официалната резиденция. Не след дълго офицерите от армията се уплашили и му казали, че вече не могат да го подкрепят.

След 2-седмични военни действия, полковник Арбенц подава оставка като президент на 27 юни 1954 г.

"Взех моментно решение за нашата страна с надежда, че то ще спре инвазията и ще върне мира в Гватемала", казва в речта си полковникът.

Но превратът, организиран от ЦРУ, дава отражение върху хората в Гватемала и след седмиците на протести и военни действия.

Семейството на сваления полковник също не приема добре последиците от превратът. Те бягат от страната, като на децата е позволено да вземат 1-2 играчки. В резултат една от дъщерите на полковника отнема живота си през 1965 г., а другата прави същото през 2004 г.

Полковник Арбенц си отива от този свят разочарован, че това, което се е опитал да направи за страната си, е останало недооценено.

След превратът Гватемала е управлявана от няколко режима, подкрепяни от САЩ до 1996 г. Превратът дава началото на Гватемалската гражданска война, продължила от 1960 до 1996 г., водена от правителството и редица леви партизански групи, подкрепяни от местното население.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

57

Директен

преди 3 месеца

До 50, Пусни си Цайтгайст. Там човек, учавствал в тези процеси говори открито за тези неща. Иран 1953г. - свалянето на Мусадех, Гватемала 1954г., Еквадор 1981г. Знам че до евроатлантиците трудно достига, но това е добре сработена машина за унищожаване на по-слабите и завземането на ресурсите им. И тя работи доста успешно и до днес.

56

venix

преди 4 години

Хвалете ми САЩ, хвалете ми ги! Потомци на SS-овци от WW2! Нямате си идея на кого се кланяте!

55

а

преди 4 години

ЦРУ имат доста мръсни тайни през годините. Дори и днес - например тайните затвори за изтезания в Полша и в други държави, отвличането на смятани за опасни хора и "изчезването" им. Главно мишените са религиозни откачалки и опасни манипулатори, но все пак.

fallback