Снимки: Reuters

Уан Шъчан е на 28 години. Той работи по 12 часа на ден, 6 дни в седмицата, програмата му е толкова натоварена, че няма време дори за съпругата си. Шъчан няма почти никаква енергия, очите му са зачервени и сухи, не успява да се наспи и качил близо 20 килограма, откакто е започнал работата си преди една година. Казва, че остава без дъх, когато изкачва дори четири етажа.

Още по темата

Шъчан обвинява за състоянието си системата, позната в Китай като 996 – работа от 9 сутринта до 9 вечерта, 6 дни в седмицата, прилагана от много технологични компании. Въпреки че много хора са против подобно работно време, то е прилагано дори и от най-богатите в бизнеса, като компанията Alibaba. Нейният създател Джак Ма предизвика гневни реакции, след като заяви, че "дъгите работни часове са благословия".

Уан не е съгласен с Ма, както и много други, които споделят своите притеснения в сайта Github, първоначално създаден за споделяне на кодове. Там, работниците дори се надсмиват над ситуацията си, споделяйки забавни картинки, като например двойка, която пие вино и текст, който гласи: "наздраве за това, че се виждаме за пръв път от две години“. Но въпреки смеха, Шъчан, както и много експерти и лекари потвърждават, че преработването води до много сериозни психически и физически проблеми.

Дългите работни дни били характерни за фабриките в Китай, но сега те завземат и офисите. Според социологическо проучване на Националната телевизия в страната, средностатистическият китаец има 2,27 часа свободно време – по-малко от половината, от това което имат хората във Великобритания, Германия и САЩ. А според данните от изследване на правителството, половината от 403 работници заявили, че са изморени. Други се оплакват от проблеми със зрението, по-слаба памет и болки в гърба и шията.

По думите на Цу, 25-годишен програмист в Шанхай, по-голямата част от колегите му вече страдат от "синдром на плоския гръб“, състояние, което кара гръбначният стълб да изгуби естествената си крива. То се получава при неправилна стойка, но според Цу, няма начин да запазиш полезен начин за стоене толкова много часове. Той твърди, че лекарите по време на профилактичния преглед дори не поглеждали гръбначния стълб на работниците, а директно отбелязвали кутийката, в която пишело "плосък гръб“.

"Стресът на работа така засили депресията ми, че трябваше да потърся помощ в клиника“, оплаква се Уан. Лекарят го посъветвал да спи повече, но това било трудна задача. Понякога семейство Шъчан избирало да съкрати съня си, за да върши неща, които обича, като ходенето на концерти и гледането на филми.

Естествено, това не се случва само в Китай. Компании в Япония и Южна Корея също прилагат системата 996. Те дори имат специален термин – Karōshi, който значи "смърт от преработване". В "Силиконовата долина" дългият работен ден също е на почит. Илон Мъск в свое интервю спокойно заявява, че работи по 80-90 часа на седмица и "никой не е променил света с 40 дневна работна седмица".

Според експертите, сред младите програмисти има и друг проблем – несъответствие между очаквания и реалност. Те не само са добре образовани, но не получават нужното заплащане и подходящата работа, но все още са и по-малко уважавани от лекари и учители например.

Повечето компании имат организации за подкрепа на служителите. Много малко работници обаче се възползват от тях. Често, те нямат нужните средства за това. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase