fallback

Започна кампанията за прием на първокласници в София. Децата и техните родители се изправят пред едно от най-големите предизвикателства. Защо да запишеш детето си на училище се превръща в ходене по мъките коментира в студиото на "Околосветско" Лара Златарева – кака Лара.

"Това е най-трудният прием, защото той не зависи нито от качествата, нито от знанията на детето ти, а от едни правила, измислени от група хора", сподели в студиото телевизионната водеща.

Oще по темата

Без право на избор – къде се получава объркване при разпределянето на бъдещите ученици по учебните заведения? Кака Лара споделя горчивия си опит.

"Районирането беше направено именно с идеята децата от квартала да бъдат в кварталното училище. В нашият случай не е така, защото училището ни попада в друг район", посочи тя.

Според критериите кандидатите се разделят на три групи – такива, които живеят в квартала над 3 години, тези, които живеят в квартала между 1 и 3 години и третата група, която се състои от живеещи в квартала по-малко от година.

"Аз попадам в четвърта група – район, съседен на училището, което значи, че моето дете е с по-малки шансове от тези, които са се регистрирали вчера при съседката. Аз, живеещата на 5 крачки от училището в "район съседен", имам 5 точки спрямо децата, които живеят в Лозен. Това е абсурдно.", коментира Лара Златарева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Заслужава ли си?

преди 6 години

Стига с правила,точки,райониране,тестове,различни учебници, СИП и ЗИП, частни уроци,кандидатстване на 2 етапа за гимназия,общ бал на оценки от 5,6,7 клас,после изпит след 8 клас за интензивното изучаване на чужд език от гимназията, матура (тук някои граждани предварително знаят какво ще се падне) после кандидатстване в университет. Накрая всички завършват психология и Терминал 2,защото няма работа. След едно поколение ще останат само роомски деца и няма да има учители.Защо е това ходене по мъки?

10

Анонимен

преди 6 години

Първо, трябва да уеднаквят началното образование. Навсякъде да учат едно и също. Екстрите да бъдат след 4 клас след полагане на изпит. Моето дете живее до училище, в което може да учи чужди езици от 1 клас, а на колегата детето се пада в квартално училище, в което ще учат английски едва от 3 клас. На другият колега детето, ако не иска да пътува поне един час до училище, ще трябва да го запише в училище с униформи.

9

э23

преди 6 години

Истината е, че сегашните прилежащи райони съвпадат с кварталите, а не с разстоянието до училището. А кварталите понякога са едни доста продълговати и училището е в единия край. А живеещите в другия край имат по-близко училище, но то е в съседния квартал. Нищо, че е на 50 м от живеещите там. Абе общински глупости...

fallback