Иран празнува цяла нощ споразумението. Снимка: БТА
fallback

"Шесторката" укроти иранския атом - дванайсетгодишните преговори приключиха с успех, пише "Независимая газета" по повод споразумението за ядрената програма на Техеран, постигнато вчера с великите сили.

Атомните проучвания на Ислямската република строго ще се контролират; отвън ще бъдат следени и парите от продажби на петрол и газ, които ще потекат към иранската хазна. Експерти смятат, че от икономическа гледна точка сделката е безспорна победа на иранската дипломация въпреки скептицизма в местните консервативни среди, посочва изданието.

Oще по темата

"Постигнатата договореност не променя стратегията на Иран в ядрената сфера", предупреждава руският енергиен експерт Антон Хлопков.

Техеран прие преговори с "шесторката", защото санкциите бяха разрушителни за иранската икономика, коментира ориенталистката Нина Мамедова. По думите й, спадът в цените на петрола също е направил Иран по-сговорчив и готов за отстъпки, по-специално в сферата на оръжейното ембарго, макар и будещи недоволство сред консерваторите.

Иранският пазар е твърде примамлив за чуждестранни инвестиции - те бяха съществен фактор за развитието на иранската икономика и сега ще може да се върнат в Иран. Някои се опитаха да се противопоставят на санкционния режим - по-специално китайски фирми, но много от тях същевременно работеха със САЩ и предпочитаха да не рискуват.

Иран има множество енергийни проекти и с Централна Азия, други засягат Пакистан, Индия и Турция - сега те може да тръгнат доста по-бързо напред с участието на световни, включително руски компании, прогнозира изданието.

Колкото до плачевното състояние на иранския горивно-енергиен комплекс, според Мамедова повечето слухове в този дух са преувеличени. Техеран е готов самостоятелно да произвежда близо 3,5 милиона барела петрол на ден. Страната със сигурност има нужда от инвестиции, но самият Запад има интерес стремително да ги увеличи, включително заради стратегията, целяща да намали зависимостта си от руските горива.

Иран вече може да стане конкурент на Русия в доставките на нефт и газ за световния пазар, а една техническа модернизация, съчетана с приток на инвестиции, би му дала шанс да заеме още по-значими позиции, добавя специалистката.

"Комерсант" също отбелязва успеха на "безпрецедентно продължителния и напрегнат дипломатически маратон". Западните участници в преговорите твърдят, че сега "за Иран са затворени всички пътища към ядреното оръжие", изтъква всекидневникът.

Вдигането на санкциите срещу Иран, което се очаква да стане от 2016 г. нататък, ще върне на световния пазар важен икономически играч, заявява "Взгляд".

За Москва обаче е тревожна перспективата, че пред Иран ще се отворят много врати, не само в Русия. Първо, Техеран спокойно ще излезе на европейския пазар на петрол и газ, където Москва отдавна е заела позиции с дял от близо 30 на сто. Второ, Иран ще получи шанс да търгува със Запада, а и достъп до челни чуждестранни технологии и финансови активи, подчертава изданието.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 8 години

Руснаците олекнаха ... ще си стоят бедни и гладни, докато Иран ще просперира.

15

АНОНИМЕН

преди 8 години

Много драскачи, много познавачи, много експерти. Абе Вие добре ли сте къде е Иран, къде е Европа. Ами той иранския нефт докато стигне до Европа каква ще бъде цената му. Дали няма да стане двойно по-висока. Егати и разсъжденията, ега ти логиката. Ами при такава дълга преносна мрежа която ще минава през много държави докато стигне крайна точка то горивото ще му скочи цената.

14

Анонимен

преди 8 години

До АнонименГлупчо, краварите го начукаха на Русия със страшна сила. Путин имаше едно оръжие с което изнудваше Европа и това беше газта и петрола, сега на мястото на руския ще текне ирански и азерски. Глупаво момче, слушането на Болен и гледането на тв Алфа сериозно уврежда мозъчните клетки. Затуй си тъпо парче братчето ми.

fallback