Снимка: архив, Reuters
fallback

Смъртта на стажант, работил в лондонските офиси на Банк ъв Америка Мерил Линч, предизвика призиви компаниите от Ситито да бъдат по-отговорни към амбициозните младежи, завършващи образованието си, които работят до предела на силите си, за да си осигурят място във водещите световни банки, информира Ройтерс.

21-годишният Мориц Ерхард бе открит мъртъв миналата седмица в лондонското си жилище към края на седемседмичен стаж.

Смята се, че германският стажант е работил 72 часа, без да спи, в инвестиционното подразделение на Банк ъв Америка.

Причината за смъртта му не е известна, тъй като се чакат резултатите от изследванията след смъртта му.

Говорител на Банк ъв Америка посочи, че банката изчаква фактите за смъртта на Ерхард, преди да реши дали да преразгледа стажантската си програма.

Привлечени във финансовите стъклени кули в Лондон, Ню Йорк или Сингапур от перспективата да бъдат наети на пълен работен ден и да имат огромни заплати, бъдещите "господари на вселената" често се сблъскват с 20-часов работен ден в някой от най-изцеждащите адреналина офиси по света.

Работа през уикендите и ядене в офиса са нещо нормално, наред с анекдотите за "вълшебната въртележка", когато стажантите си взимат такси до вкъщи след зазоряване, то ги изчаква, докато си вземат бърз душ и се връщат на работа.

Някои политици и група за защита на правата на стажантите осъдиха работната натовареност на стажантите, определена като "робство в Ситито" от един британски вестник. Те призоваха банките да вземат мерки, с които да се гарантира, че персоналът не работи до пълно изтощение.

Стажантите обаче се съмняват, че ще бъде възможно тази трудова култура да бъде променена, като казват, че от тях не се е искало изрично да работят толкова много часове, но си го налагат в отчаян стремеж да получат желаното място.

Работата по 24 часа се възприема като част от работния процес, който може да бъде жесток с години. Млади банкери си разказват как са се опитвали да получат свободен уикенд един път в месеца, как са работили три дни, без да спят, или са водили преговори да бъдат освободени за сватбите си.

Макар някои да "прегарят" и да напускат сектора, финансовото възнаграждение е голям стимул. Новоназначените в инвестиционна банка започват със заплата около 50 000 британски лири (80 000 долара), което е около 20 процента повече, отколкото при други млади специалисти в корпорациите.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 10 години

Не е за вярване, но имаш +

21

муспи

преди 10 години

Интересно какво се разбира под "работа" в банка? Че стоят там непрекъснато е в разбиранията на боса че работиш. Всяка работа, било и такава псевдо работа, би могла да се свъши в нормално работно време по добре и повече. Явно боса е не само необразован, глупав а и евреин.

20

Темерут

преди 10 години

Е, какъв е смисъла да работиш денонощно? Кога ще харчиш парите? *** свят, *** ценности, *** хора, гадни банки!

fallback