Снимка: Creative Commons

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е разрешила сключването на договор между Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и дружеството Ти Си Ти Ви, което спечели обществената поръчка за реклама на цифровизацията на телевизионния ефир. Това научи Investor.bg от решение на антимонополното ведомство, качено на неговата интернет страница.

Рекламната кампания има за цел да популяризира преминаването от аналогов към цифров сигнал, така че всички българи да са запознати добре с процеса на цифровизация у нас.

Обществената поръчка за възлагане на изпълнител, който да отговаря за кампанията, бе временно блокирана, защото двама от участниците в нея, които отпаднаха, бяха подали жалби за преразглеждане на процедурата в КЗК.

Припомняме, че до последния етап на конкурса за възлагане на изпълнител за реклама на цифровизацията бяха достигнали 3 консорциума. Първият бе "Макс Информ”, в които влизат фирмите "ОМ София”, по-известна още като Ogilvy, с управител Екатерина Попова, и “Маркет линкс”. Вторият бе “ДВБ – Т Консулт” - сдружение между двете фирми “Аргент 2002” и “Маркет тест”. Tретият участник, чиято оферта бе единствената отворена и бе считан за бъдещ изпълнител на поръчката, бе Ти Си Ти Ви - консорциум, в който фигурират фирмите „Арчър айдиас”, “Пиеро 97 МД” и рекламната агенция „Сова 5“ , свързвани пряко с рекламния шеф Красимир Гергов. 

Тогава първите два консорциума отпаднаха от конкурса, а ценовите им оферти не бяха отворени. Причината, която министерството на транспорта, в качеството си на възложител на обществената поръчка, изтънка за това беше, че "формалните условия, на които трябва да отговорят, не са изпълнени”, а внесените от тях документи били непълни. Единствената разгледана оферта бе на Ти Си Ти Ви, която предложи да изпълни поръчката за 8,31 млн. лв. без ДДС.

Няколко дни по-късно отстранените дружества подадоха жалби до антимонополния орган, за да бъде разгледано наново решението на ресорното министерство, а така да бъде проверена и коректността на процедурата.
Самите жалби са били внесени съответно на 22 октомври от "Консорциум ДВБ - Т Консулт" и на 24 октомври от "Макс Информ", сочат официални данни, качени на страницата на КЗК. Във връзка с техните искания били образувани производства и самото изпълнение на обществената поръчка за реклама на цифровото наземно разпръскване бе временно блокирано до произнасяне на официалното решение на КЗК.

Преди броени дни обаче представители на консорциума "Макс Информ" коментираха пред Investor.bg, че КЗК е разрешила на транспортното министерство да отпусне парите за информационната кампания за цифровизацията, които са малко над 10 млн. лв., въпреки че от комисията все още не са разгледали жалбите на отпадналите кандидати и все още не са представили официлното си становище по казуса. 

Проверката на Investor.bg показа, че Комисия за защита на конкуренцията наистина е допуснала "предварително изпълнение на заповедта на министъра на транспорта", във връзка със сключването на договора между министерстовото и консорциума, който трябва да рекламира цифровото наземно разпръскване. Това е описано в текст от "определение", качено на сайта на КЗК с дата 06.11.2012г. В него се посочва още, че "всички пречки за сключването на окончателен договор с единствения допуснат до класиране кандидат – „Обединение Ти Си Ти Ви”, са напълно премахнати".

Мотивите на КЗК за това решение са повишения обществен интерес и важност към цифровизацията и рекламирането й, което налага и "бързото реализиране на предмета на поръчката".

Когато Investor.bg потърси министерството на транспорта за коментар, от там заявиха, че тази обществена поръчка все още е блокирана и развитие по нея няма.

Същевременно източници на Investor.bg, пожелали анонимност, коменитираха, че това решение за "предварително изпълнение на заповедта" означава единствено, че жалбите до КЗК няма да бъдат разгледани и вероятно Ти Си Ти Ви ще изпълни обществената поръчка.

Investor.bg се свърза и с КЗК, за да потърси коментар по темата. От ведомството разясниха, че договор между Ти Си Ти Ви и министерството на транспорта все още не може да бъде сключен. "Когаго нашето определение от дата 6 ноември влезе в сила и съдът прецени, че сме взели правилно решение, чак тогава ще може да бъде сключен договор", заявиха от антимонополната комисия.

Съгласно закона самото решение за "предварително изпълнение" също може да бъде обжалвано в 3-дневен срок от двата консорциума.

Още за България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase