Снимка: Reuters

Соченият за най-сложeн и зловреден софтуер, определян и като "кибер оръжие", насочено срещу иранската ядрена програма, е получил заповед да изчезне безследно.

Това заявиха от компанията за компютърна сигурност "Симантек", цитирана от АФП.

Флейм бе открит в различни райони на света, най-вече в Средния изток, Европа, Северна Америка и Тихоокеанската част на Азия.  Иран пък е бил първата цел на вирусните атаки.

Още по темата

Вирусът съществува от четири години, но не е бил идентифициран преди края май от руския създател на антивирусни програми "Касперски Лаб". Фирмата отбеляза, че степента му на сложност е такава, че предполага държавна помощ в създаването му.

"В края на последната седмица, някои управляващи Флейм центрове изпратиха нова команда към заразени компютри. Тази команда е предназначена да накара Флейм да изчезне напълно от компрометираните компютри", посочиха "Симантек" в блога си.

След това съобщение израелският министър, отговарящ за стратегическите разработки, Моше Яалон, оправда използването на такива вируси за противодействие на иранската атомна заплаха. 

"Флейм" може да се окаже третото голямо кибероръжие, открито след вируса "Стъкснет", който атакува иранската ядрена програма през 2010 г. и вируса за кражба на данни Дуку (кръстен на едноименния злодей от култовата филмова сага "Междузвездни войни").

Зловрединият код е доста голям - събира се на 20 MB и е почти 20 пъти по-голям от "Стъкснет". 

"Флейм" няма за цел да трие информация, а да я събира. Веднъж след като компютърът е инфектиран, вирусът изпълнява сложна поредица от действия, като може да "подслушва" трафика в интернет.

Той прави скрийншотове, записва гласови разговори, компресира ги, а след това да ги изпраща към авторите си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase