Национализмът си симпатизира с популизма и в кризисно време се радва на добра конюнктура. Снимка: архив, Reuters
fallback

Той минава за млад, мил, секси и прокламира себе си с агресивни модерни средства. Думата е за национализма, който си симпатизира с популизма и в кризисно време се радва на добра конюнктура - особено в Източна Европа, пише Дойче веле.

Томислав Николич, новоизбраният президент на Сърбия, минаваше в миналото за екстремист и отявлен враг на Европа. Сега той обещава, че ще продължи проевропейския курс на страната.

Журналистът и публицистът Саша Илич дълбоко се съмнява в искреността на новия държавен глава. "Неговата политика ще бъде в крайна сметка продължение на досегашния му светоглед. За това говори неговото минало като член на гвардията на Воислав Шешел. Николич участва във военните действия срещу Хърватия, защитава Ратко Младич и бленува за Велика Сърбия", заяви Саша Илич на проведената неотдавна в Тутцинг конференция "Национализъм и популизъм в Югоизточна Европа".

Илич критикува и досегашния проевропейски президент Борис Тадич, който никога не е бил готов на компромиси по косовския въпрос. И до днес Сърбия отказва да признае независимостта на своята бивша провинция. С политиката си Тадич всъщност винаги е насърчавал националистическите чувства на сърбите. Много сръбски интелектуалци отдавна предупреждават за опасността тази политика някой ден да предизвика рязък завой на дясно в сръбското общество.

80 000 фенове във Facebook

В много държави в Югоизточна Европа обещанията на популистите придобиват почти фантастични измерения. Създаденият наскоро албански съюз "Aleanca Kuqezi" настоява например за въвеждането на албански паспорти за всички етнически албанци в Косово, Македония, Южна Сърбия и Черна Гора и се опитва да наложи великоалбански икономически протекционизъм.

Подобни цели преследва и албанското движение "Самоопределение" в Косово, което междувременно е представено и в парламента. Двете движения се радват на симпатиите на много млади албанци благодарение на ефективното ползване на социалните мрежи в интернет, казва Стефани Швандер-Сивърс от университета "Roehampton" в Лондон.

"Великоалбанският национализъм минава за млад, мил, секси и често бива прокламиран чрез агресивни и модерни средства", споделя Швандер-Сивърс, която е експерт по албанските въпроси.

Албанското националистическо движение вече има над 80 000 фенове във Facebook. Най-голямата опозиционна партия в Албания - социалистическата има едва 25 000 привърженици в социалната мрежа.

Колко важна роля играе интернет за популярността на екстремистите показва и възходът на ултрадясната унгарска партия "Йобик", която от две години е и в парламента. "Партията се възползва от съществуващите нагласи в унгарското общество. Тя спечели популярност и в медиите, като въведе темата за ромската престъпност", казва Арон Бузогани, изследовател от университета в Шпайер.

Безпомощни медии

Партията "Йобик" борави с митични елементи и непрекъснато подчертава единството на унгарската нация. Същите отличителни белези се забелязват и в други популистки движения в Югоизточна Европа. Много често медиите са безпомощни срещу националистическа реторика. Такъв е случаят с гръцката дясноекстремистка партия "Златна зора", казва журналистката от "Нойе Цюрхер Цайтунг" Елена Панайотидис. "Те често се появяват в сутрешни и вечерни блокове и човек има усещането, че говорителят на партията "Златна зора" направлява предаването, а не водещият журналист", казва тя.

Популистките движения имат една обща характерна черта. "В центъра на политиката им за идентичност стои народът, възприеман като хомогенна маса с морални атрибути, най-често насочени срещу корумпирания елит", твърди австрийският политолог Вернер Бауер.

Изкушението на популизма

Навсякъде съществуват екстремистки партии, казва Хайнц-Юрген Акст, вицепрезидент на дружеството за Югоизточна Европа. "Колкото по-голямо влияние придобиват екстремистките партии, толкова повече нараства и изкушението сред утвърдените партии да посягат към популистки лозунги", казва той. Във Франция например консерваторът Саркози умело заимства популистки теми от дясноекстремистката партия на Льо Пен. Докато в икономическо отношение всичко върви добре, десните настроения са приглушени. Но съществува опасност при следваща криза популистите да вземат връх.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

54

Анонимен

преди 12 години

Затова, както Той викаше, а те не слушаха, така и те ще викат, казва Господ на Силите, но Аз няма да слушам; а ще ги разпръсна като с вихрушка между всички народи, което те не познаваха. Така страната запустя след тях, нямаше кой да заминава и да се връща, защото запустиха плодородната земя."

53

Анонимен

преди 12 години

Захария 7:9-14Съдете справедливо и показвайте милост и състрадание всеки към брат си, не угнетявайте вдовицата, сирачето, чужденеца или бедния и никой от вас да не измисля зло в сърцето си против брат си.Но те отказаха да слушат, оттеглиха плещите си и запушиха ушите си, за да не чуват. Дори направиха сърцето си на камък, за да не слушат закона и думите, които Господ на Силите беше пратил чрез Духа Си чрез предишните пророци; поради което дойде голям гняв от Господа на Силите.

52

do 54

преди 12 години

Грешиш фрапантно !

fallback