Част от съкровището, открито край Свищов. Снимка: БТА

Съкровище от златни накити и бронзови предмети беше открито миналата седмица край Свищов. То е с изключителна художествена, историческа и научна стойност, която по експертни оценки надвишава 1,5 млн. евро.

Това съобщи на пресконференция в крайдунавския град доц. Павлина Владкова от Регионалния исторически музей във Велико Търново.

На находката случайно попаднал местният жител Росен Тодоров, който предал съкровището на Градския исторически музей в Свищов.

За своя патриотичен жест той получи официална благодарност от градските власти и грамота за най-големия дарител на музея, който се помещава в родната къща на писателя Алеко Константинов.

След лабораторни анализи и оценка на експерти е установено, че колективната находка датира от 2000 г. пр.Хр. От общо 20 предмета седем са златните торкви*, гривна и апликации с общо тегло 266,5 г. Стойността на златото, което е с примеси на сребро, се изчислява между 18 и 21 карата.

Най-голяма по размер и карати е златна спираловидна гривна, поставяна над лакътя на ръката – 68 г и 21 карата. Не по-малко ценни находки от съкровището са три бронзови брадви и три секача.

Според специалистите находките са от късната бронзова епоха и дават ценна информация за навлизането на технологиите за производство на оръдия на труда и оръжия от бронз, които заменят изделията от каменната ера.

Това не е единствената колективна находка от бронзовата епоха, открита в района на Свищов, посочи доц. Владкова. Тя припомни за намерена в началото на миналия век златна торква, която сега се съхранява в Националния исторически музей, както и за селище от тази ера, открито край Нов град, Русенско, което се намира на 15 км от Свищов.

Най-голямата колективна находка са 2000 златни плочки от 3000 година пр.Хр., намерени край с. Дъбеш, Сопотско, както и прочутото Вълчедръмско златно съкровище, датирано от 12 в. преди Христа, уточняват от музея в Свищов, посочва БТА.

---------------------
*Торква – незатворен обръч от желязо, сребро или злато, носен на шията като белег за знатност, като накит или като бойно отличие.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase