Снимка БГНЕС
fallback

Въвеждането на електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабетици се отлага за неопределено време, стана ясно от съобщение на здравното министерство. Промяната трябваше да влезе в сила от 1 октомври, но имаше тревоги, че може да остави хиляди пациенти без животоподдържащи лекарства.

Предстои експертите на Министерството на здравеопазването да отразят всички становища и предложения, постъпили в хода на общественото обсъждане, уточняват от ведомството. Въвеждането на е-рецептата следва да бъде съобразено и с изискването и препоръките на Министерството на електронното управление за генериране на два национални референтни номера – първият от тях при изписването на рецептата, а вторият при отпускането на лекарствения продукт. По този начин ще се гарантира контролът върху употребата на двете групи лекарства, ще се пресекат нерегламентираните практики, които биха довели до недостиг или липси на лекарствени продукти за българските граждани.

Oще по темата

МЗ искаше промените в наредбата да се приемат в съкратени срокове заради "зачестилите сигнали за липси и недостиг, както и от наближаващия есенно-зимен сезон, по време на който се наблюдава ръст на употребата на лекарствените продукти, предмет на наредбата". Другият аргумент беше да се пресече нерегламентираното приложение на антибиотици и самолечението с тях.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 7 месеца

Хаха, ето това е пример от хумористичния сборник "ПП-ДБ ръководи държава". Циркаджии на дистанционно управление от Козяк

4

Пенсионер

преди 7 месеца

Усетиха се с тази глупост. Имаш право само с една аптека , която посочиш. Аптекарите няма да се съгласят. Това е нарушение на свободния пазар. Ами ако антибиотика го няма в посочената аптека ?Човек от село може да не познава аптеките в града.Не отлагане , премахване на тази глупост.

3

Glagoabazubaduza

преди 7 месеца

И, естествено, са забравени ветеринарните лекари и домашните любимци. За много техни заболявания няма ветеринарни медикаменти, ползват се само хуманни - има си "библия" по въпроса, нарича се Plumb. Във ветеринарните клиники също се използват непрекъснато хуманни медикаменти за болнична употреба без ветеринарни аналози - инфузионни, инжективни, аерозолни. В цяла Европа е помислено за това, в България пак правим нещата на юруш без обмисляне на всеки детайл.

fallback