Снимка: Istock
fallback

Здравословното хранене за много хора означава недостижим лукс, защото го свързват с високи цени на продуктите. Това е едновременно вярно и погрешно твърдение, защото има начини да се храните здравословно, без да харчите твърде много пари. Факт е, че някои здравословни храни и продукти са с по-висока стойност, но също така е вярно и това, че здравословните навици в храненето могат да са достъпни и да не струват цяло състояние.

Ако искате да направите крачка към промяна в храненето си към по-здравословен подход, вижте някои лесни начини да го постигнете без това да се отрази зле на финансите ви.

Внимателно и съзнателно пазаруване

Много е важно да се научите да не пазарувате емоционално, особено ако сте гладни. В такива моменти хората са склонни да купуват излишни продукти, калорични храни, да правят нездравословни избори заради изкушения.

Вместо това се старайте да пазарувате целенасочено. Правете си предварителен списък. Не се вглеждайте в храни извън този списък. Следете и за промоционални цени. Има много възможности за избор и купуване на здравословни храни, които не са задължително „био“ или с висока добавена стойност заради екзотичния си характер. Придържането към здравословна диета не означава да купувате скъпи и екзотични храни, а да подбирате внимателно продуктите, като ги съобразявате с целите си.

Купувайте повече цели и пълноценни храни, с които да приготвяте ястията си

Готовите ястия, готовите пакетирани и предварително обработени храни и продукти са сред най-нездравословните избори, които можете да направите. Често те са по-евтин вариант, но от здравословна гледна точка струват скъпо. Значително по-добре е да предпочетете да купувате само цели храни с пълноценен хранителен състав, с помощта на които сами да приготвяте ястията си. Това ще ви помогне и да се чувствате по-малко гладни.

Сред най-добрите примери за пълноценни храни са месото, яйцата, млечните продукти, рибата, бобовите растения, ядките, семената, плодовете, зеленчуците. Всички те гарантирано носят дълготрайно засищане, енергия и качествени хранителни вещества.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

Анонимен

преди 1 година

Толкова празни приказки и нищо конкретно! Така и не разбрах как да се храня здравословно, но евтино. Аз имам бюджет за храна от 200 лв. месечно. Даже хляб не купувам на редовна цена, а само на промоция. Евтината храна са картофи, ориз и български макаронени изделия. А доскоро и яйцата.

21

Анонимен

преди 1 година

До анонимен 20 - Освен сам да си ловиш и да си гледаш кокошки, друг евтин вариант нема.

20

анонимен

преди 1 година

И така нека да видим препоръчаните от вас продукти за евтино хранене. Яйцата са вече около 40ст бройка; месото май свинското все още е на поносими цени, но пък то не е от най-здравословните; рибата и ядките никога не са били евтини, камо ли сега; плодовете и зеленчуците бавно,но сигурно се превръщат в луксозна стока. И къде го видяхте това евтино хранене с тези продукти?! За някой пенсионер с минимална пенсия сега дори само хлебец със солчица и водица не е евтино удоволствие.

fallback