Снимка: Istock

Вярвате или не, кожата ни не старее по план, както ни се иска. Това колко бързо остарява тя зависи от вътрешни фактори, които включват генетични влияния и цялостното ни здраве, но и на външни фактори, като прекомерно излагане на слънце, пушене, честа консумация на алкохол, пиене със сламка и други.

Според д-р Дорис Дж. Дей, доцент по дерматология в New York University Medical Center, „приблизително 30 процента от начина, по който остаряваме, е генетично обусловен, което означава, че имаме голям контрол върху това как кожата ни изглежда с течение на времето“.

Това означава, че има редица фактори, които могат да доведат до нейното по-бързо остаряване и стареене като цяло. Ето и някои от тях.

Недоспиване

Според западно проучване, редовното недоспиване води до загуба на вода в кожата и може да окаже и негативно влияние върху кожната бариера. Пълноценната почивка е ключът към подмладяването и растежа на нови клетки.

Липсата на антиоксиданти е свързана с образуването на повече бръчки

Едни от най-важните антиоксиданти за здравето и красотата на кожата ни са витамините А, С, Е, минералите магнезий и калий. Антиоксидантите спомагат за защитата на кожата, възстановяването ѝ, както и за синтеза на колаген и еластин.

По-често спите на една и съща страна

Знаем, че сънят е важен, ако искаме да изглеждаме и да се чувстваме добре. Докато спите, тялото ви започва процес на възстановяване на много различни тъкани, включително и на кожата. Когато ни липсва пълноценен сън, кожата ни не може да се възстанови както трябва. Но също така, спането в една и съща поза – по корем, на една страна например, също води до по-бързо стареене на лицето ни, смятат западни дерматолози. По този начин ние механично набръчкваме кожата си, което води до постоянни бръчки.

Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase