Снимка: Bulgaria ON AIR

Не е лесно да се съобщи лоша новина на пациент. Това не е просто въпрос на такт и лекарят следва препоръки как точно да я съобщава.

Според клиничният психолог д-р Маргарита Тарейн, това е ключов момент за пациента.

"Когато лекарят е бил по-нечувствителен, по-груб, по-директен – това оставя тежък отпечатък върху пациента, с който той не може да се раздели. Пациентът търси надежда и подкрепа и иска да усети, че е ангажиран с лекаря", обясни д-р Тарейн в студиото на "България сутрин" по повод Световния ден за борба с рака.

По думите на специалиста правилният подход на лекаря към пациента е да предложи път напред.

"Не трябва само да се съобщи състоянието на пациента, но и да се обясни какъв е пътят оттук нататък. Лекарят трябва да може да подкрепи по човешки и емоционален начин пациента и да го увери, че в този път ще бъде с него", изтъкна клиничният психолог пред Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ доброто психично здраве на пациента повишава качеството му на живот. Затова социалната подкрепа от страна на семейството и близки хора е изключително важна.

"Основното нещо, което близките трябва да правят в такива ситуации, е да дадат възможност на пациента да изразява своите тревоги по начина, по който ги чувства. Най-страшното нещо е да си болен и да се чувстваш сам. Ние инстинктивно се опитваме да успокояваме, но това за пациентите не е съвсем добре, защото те имат нужда от време. Най-добре е първо да им позволим да споделят как се чувстват и едва тогава да ги успокоим", посочи д-р Тарейн.

С време пациентите започват да интегрират болестта като част от живота си, стана ясно още от думите ѝ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase