Снимка: БГНЕС
fallback
През последните две години пандемията оказа силно отрицателно въздействие върху хората с онкологични заболявания. Това заяви Ханс Клуге, директор на Регионалния офис на СЗО за Европа, цитиран от БГНЕС.
 
"Утре е Световният ден за борба с рака и искам да се възползвам от възможността да подчертая опустошителните последици, които пандемията има върху хората с онкологични заболявания през последните две години. Въздействието на COVID-19 наистина надхвърля рамките на самото заболяване", казва той. 
 
"Един от всеки четирима души в Европа и Централна Азия е диагностициран с рак през живота си; той е една от водещите причини за заболеваемост и смъртност в европейския регион на СЗО, като е причина за повече от 20% от всички смъртни случаи. Поглед назад: през последните две години скринингът, диагностиката и лечението на рака пострадаха безпрецедентно, тъй като здравните служби се опитваха да реагират на COVID-19."
 
Той даде следните примери: в ранните етапи на пандемията в Белгия диагностицирането на инвазивни тумори е намаляло с 44%, в Италия прегледите за колоректални заболявания са намалели с 46% между 2019 и 2020 г., а в Испания броят на диагностицираните през 2020 г. ракови заболявания е бил с 34% по-нисък от очаквания.
 
Последните проучвания на СЗО относно здравните услуги по време на пандемията показват, че процентът на неуспешните грижи за онкоболните през последното тримесечие на 2021 г. е бил 5-50% в докладващите държави. 
 
"Ситуацията се е подобрила в сравнение с първото тримесечие на миналата година, когато услугите бяха нарушени с над 50% в 44% от държавите и с 5-50% в останалите, но въздействието на тези смущения ще се усеща с години", подчертава Клуге.
 
"Начинът, по който пандемията забавя лечението на рака и създава забавяния в предоставянето на услуги, има смъртоносно взаимодействие", добави регионалният директор.
 
"С напредването на събитията поддържането на основни здравни услуги, включително услуги в целия спектър на лечението на рака - от превенция, ранно откриване, диагностика и лечение до палиативни грижи - трябва да се превърне в компонент на планирането и реакцията при извънредни ситуации", каза Клуге. 
 
Той подчерта още, че 30-40% от случаите на рак в Европа са предотвратими. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

До 9

преди 2 години

А ти ковидарче , прочети статията и виж , човека какво е казал. Той говори и за други държави , не за БГ в която всичко липсва и не достигат пари за нищо. Пише за Централна и Западна Европа. Там нали процента ваксинирани е много висок.

16

До 10

преди 2 години

Да , само да включите в това число и тези , които ще умрат от глада и мизерията и си става същински геноцид, за който дори и Хитлер би завидял на господата от ЕС

15

До 15

преди 2 години

Как да не го казва , то се знае. Убива и рака и пациента. Който от двамата е по - силен и устойчив - оцелява. Човека има повече шанс ако болеста е диагностицирана рано , както пише и в статията. Ти как би го лекувал? С жълт кантарион или маточина? Не се подлъгвайте от това , че шайка ненормални ковидари превърнаха медицината в циркаджийство.

fallback