Снимка: БГНЕС
Броят на хората, които страдат и живеят с деменция, ще се увеличи до 2030 г. от сегашните 55 млн. на 78 млн., а до 2050 г. този брой ще достигне 139 млн. 
 
Това е прогнозата на Световната здравна организация (СЗО), публикувана в Женева, предаде БГНЕС. 
 
"СЗО изчислява, че повече от 55 милиона души (включително 8,1% от жените и 5,4% от мъжете на възраст над 65 години) живеят с деменция. Този брой се очаква да се увеличи до 78 милиона до 2030 г. и до 139 милиона до 2050 г.", отбелязат от СЗО.
 
Авторите на доклада обръщат внимание на факта, че увреждането, свързано с това заболяване, изисква финансови разходи. 
 
През 2019 г. общите разходи за поддържане на здравето и грижите за хора с деменция в света се изчисляват на 1,3 трилиона долара. Сума, която според прогнозите на СЗО, ще нарасне до 1,7 трилиона долара до 2030 г. и до 2,8 трилиона долара до 2050 г.
 
"Деменцията лишава милиони хора от памет, независимост и достойнство, но също така отнема от нас онези, които познаваме и обичаме", заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус във връзка с публикуването на доклада.
 
Гебрейесус отправи призив към световната общност да "предприеме съгласувани действия, за да даде възможност на всички хора с деменция да живеят с подкрепата и достойнството, които заслужават". 
 
В доклада се казва, че има "спешна нужда от увеличена подкрепа на национално ниво" както за живеещите със заболяването, така и за тези, които се грижат за тях.
 
Деменцията е синдром, който влошава паметта, мисленето, поведението и способността за извършване на ежедневни дейности. Засяга предимно възрастните хора, но не е нормално състояние на стареене, обясниха от СЗО. Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция, която представлява 60-70% от всички случаи. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase