Снимка: istock

Той се използва от хиляди години в различни култури, а днес можем да си го приготвим сами или да го купим от близкия супермаркет, биомагазин. Кефир – вкусен, полезен, наричан още тибетската гъба на дълголетието. Ферментиралата млечна напитка се получава след коагулация на краве, козе или овче мляко с помощта на кефирни зърна, които са мощна комбинация от бактерии и дрожди (ако имате непоносимост към млечни продукти, може да консумирате и други видове кефир, които не съдържат лактоза като воден кефир).

Редовната консумация на кефир се грижи за здравето на сърцето, контролира нивата на кръвната захар. Още няколко добри причини да го включите:

За силен имунитет

Кефирът е богат на много съединения и хранителни вещества, сред които биотин, фолиева киселина и пробиотици, важни за укрепването на имунитета и защита на клетките. Тибетската гъба ни осигурява пробиотик, който е специфичен само за нея, наречен Lactobacillus Kefiri. Той заедно с другите полезни бактерии възпрепятства растежа на вредните бактерии и повишава имунитета. Кефирът доставя на организма ни и съединението кефиран, което е неразтворим полизахарид, с доказани антимикробни свойства, намаляващ холестерола и кръвното налягане.

За по-здрави кости

Знаем, че недостигът на калций излага на риск здравето на костите ни. Хубавото е, че кефирът е богат на този важен минерал, както и на биоактивни съединения, които помагат за усвояването на калций от организма, намаляващи костната дегенерация. Не на последно място, тибетската гъба съдържа едно от тях – витамин К2, който подпомага усвояването на калций, плътността и здравината на костите. Не на последно място, тибетската гъба съдържа фосфор, калций, магнезий, витамин D.

Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase