Reuters

Кравето мляко в естествения му вид, когато наистина беше добивано от крави и не съдържаше добавки, дълго време имаше запазено присъствие на родната трапеза, заради здравословните си ползи. Днес то все по-отчетливо отстъпва мястото си на синтетични типове млека, пак заради здравословни причини.

 
Прясното мляко е богат източник на витамин А, витамин D, калций, магнезий, калий и белтъчини. Уви, наличието на тези полезни съставки се компенсира от солидното присъствие и на потенциално опазни за здравето продукти като наситени мазнини, холестерол и лактоза (потенциален алерген, особено в детска възраст). Сред основните недостатъци на кравето мляко е и високата му калоричност.
 
Соево мляко
 
По отношение на състава си соевото мляко е най-близкият роднина на кравето прясно мляко. То е извлечено от соеви зърна и е с много близко  съдържание на мазнини и белтъчини. В повечето случаи е и допълнително обогатено калций и витамините А, В и D. Най-голямото му предимство идва от почти наполовина по-ниската калоричност и липсата на холестерол.
 
За специфични потребителски групи като жените в менопауза соевото мляко предлага високо съдържание на изофлавони, които помагат за намаляване тежестта на климактеричните симптоми.
 
Бадемово мляко 
 
Произведено след сравнително прост процес на накисване на бадеми във вода, бадемовото прясно мляко не би имало кой знае какъв здравослвовен ефект, ако не се дообогатява с полезни съставки.
 
Като източник на протеини бадемовото мляко отстъпва на кравето и соевото, но пък в повечето случаи компенсира с други ползи. Ако не е допълнително подсладено, то съдържа изключително малко калории и никакъв холестерол. Освен това съдържа витамин Е, като съставка на бадемите или добавен допълнително, калций и много по-малко мазнини от кравето и соевото мляко.
 
Още за полезните свойства на заместителите на краве мляко може да прочетете в Puls.bg 
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase