Снимка: Reuters, архив
fallback

Почти всеки трети българин се справя трудно или много трудно с разходите за здраве, а всеки 10-ти е взимал заем, за задоволяване на здравните си потребности. Това каза доц. Божидар Ивков от Института за изследване на обществата и знанието при БАН.

Проучването е част от проект, в който са извършени общо 4 проучвания, свързани със здравето, качеството на живот, разходите за здраве и социалните неравенства в здравето.

В допитването, направено в периода януари-април 2015 г., за личните разходи за здраве са участвали 800 домакинства, а в допитването за социалното неравенство, извършено през тази година - 2340 лица.

Над 50 на сто от разходите за здраве са давани от пациента, като е трайна тенденцията държавата да прехвърля финансовата тежест върху гражданите, каза още доц. Ивков.

Този процент в държавите, в които има добре работещо здравеопазване варира между 5 и 20 на сто, подчерта той. Високите разходи при разболяване на един член от семейство "достигат до катастрофалните 36 на сто от доходите", добави още доц. Ивков.

Близо всеки четвърти българин няма достъп до лекар, фелдшер или до лекарства, каза доц. Здравка Тонева от института.

Сърдечно-съдовите проблеми и високото кръвно налягане вече не са само здравен, а национален проблем, се посочва в проучването. Данните от проучването ще бъдат предоставени на заинтересованите институции, съобщава БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

В нормалните държави

преди 6 години

проучвания като това се възлагат на социологически агенции.Ако агенцията се ползва с добро име, тя получава голям брой подобни поръчки и работещите в нея специалисти взимат високи възнаграждения.Няма ли поръчки, няма и възнаграждения.У насНие, нали сме богати, поддържаме цяла БАН, в която работят около 8 000 човека (през соца са били над 12 000). Плащаме им заплати, поддържаме сградите, които сме им осигурили. Когато държавата или някой друг им възложи проучване, то им се плаща отделно!

19

Алабала

преди 6 години

Пари за здраве има, от бюджета се харчат над 1 млрд годишно, на ръка се дават поне още 2 млрд от отчаяни хора в нужда. Проблемът не е в парите, а как се употребяват и от кого и за какво.

18

Дали това проучване

преди 6 години

е установило колко процента от българските граждани никога през живота си не са внесли и 1 стотинка в държавния бюджет, но ползват всички онези услуги от медицинското обслужване, до които могат да се докопат без да плащат?А като вземем общия брой на лицата под 18 г. (те са здравно осигурени по закон), колко от тях са потомци (деца и внуци) на хора, които никога нищо не са внесли в бюджета, а само са го източвали?После да изчислят как всичко това ощетява боледуващите данъкоплатци и техните деца

fallback