Архив: Reuters
fallback

Само около два процента от българите са се ваксинирали срещу грип миналата година, каза главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев на пресконференция.

Според него няколко мита пречат на грипната ваксинация. Единият е, че ваксината може да ни разболее. Това от медицинска гледна точка е абсурдно - ваксината не съдържа жив грипен вирус, а само антигените, които помагат да се изгради имунитет, обясни експертът.

Освен това очакванията към ваксината са неоправдано високи. Тя предпазва от определени щамове, срещу които е направена, и не може да повлияе на респираторните заболявания.

Друг мит е, че има световна конспирация и популяризирането на ваксините е заради интересите на фармаиндустрията. Кунчев обясни, че фармаиндустрията не е заинтересована да се поставят ваксини, тъй като лечението и на най-лекия грип струва повече, отколкото ваксината. Дори да вземате най-евтините лекарства, те няма да струват под 40-50 лева, и то ако няма усложнения, а цената на ваксината е 10 лева, посочи той, цитиран от БТА.

Ръководителят на офиса на СЗО в България Скендер Сила коментира, че ваксинацията е единственият начин да се защитим срещу грипа. Ваксината е от полза за всички, но е особено важна за бременните жени, хората с хронични заболявания, малките деца, възрастните хора, здравните работници. Възрастните хора са изложени на по-висок риск от тежко протичане на заболяването, сред тях са над 90 процзента от смъртните случаи, свързани с грипа, коментира Сила.

СЗО препоръчва поне 75 процента от възрастните хора да бъдат ваксинирани срещу грип още преди началото на грипния сезон.

Доц. Михаил Околийски, експерт в офиса на СЗО за България, посочи, че рядко си даваме сметка, че грипът е едно от най-смъртоносните инфекциозни заболявания. Той също посочи, че няма никакъв смисъл в твърдението, че фармаиндустрията или СЗО имат интерес да се популяризират ваксините, защото много по-скъпо е да се лекува заболяване.

От 16 до 20 октомври в редица европейски държави, сред които и България, ще има информационна кампания за повишаване на осведомеността относно грипа. Тя се организира за пета поредна година. Инициатор е Регионалният офис на СЗО за Европа.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

чист ген

преди 6 години

няма грип и спин. всичко е измислица

9

Анонимен

преди 6 години

Предпазването или по-скоро по-лекото изкарване на грип става и с поддръжката на тялото в добра форма. Здравословен начин на живот. Никакво пушене, пиене - много малко, плодове, зеленчуци (пресни по възможност), варива, ядки, малко месо (но не мазно, по-добре риба). Никаква захар, бели брашна, мляко (особено прясно). Пиене на много чай - ройбос, зелен, билкови чайове. Спорт, ежедневно поне по малко. Тялото ви или ще се защити само или ако грипа все пак го хванете, ще е по-леко изкарването.

8

Грип

преди 6 години

Ваксинацията не предпазва от грип. Според мен всеки може да се предпази от грип като не контактува с грипозни хора. Не съм боледувал от грип в последните 15 години, преди това два пъти боледувах след ваксиниране против грип и то много тежко. Грипозните се избягват като не се пътува с обществен транспорт, там стават 90% от заразите. Ако някой колега се разболее, трябва да го убедите да се лекува в къщи, а не да ви заразява всичките. Ако в семейството ви някой се разболее, трябва да се изолирате

fallback