Снимка: архив, Reuters
fallback

Често се изправяме пред дилемата дали да вземем хапче или да си сварим чай от набрани билки, или да вземем таблетка с екстракт от билки, или да си сварим чай от аптеката… въпросът е, че понякога ни се налага да избираме между народната медицина и контролираната.

"Народната медицина не изключва официалната в никакъв случай. Но при остри заболявания не е удачно да се обръщаме към първата. В такива моменти е добре да разчитаме на фармацията. Въпреки това битовата медицина е подходяща за третиране на хронични заболявания", това посочи фармакологът проф. Витан Влахов в студиото на "България сутрин".

Според него българите имаме лошия навик да взимаме прекалено много лекарства, а това можело да доведе до подобряване на резистентността на вирусите.

"В Швеция съм чувал, че понякога медиците лекуват с антибиотици от времето на пеницилина. Не вярвах, но се оказа, че действа. Това се дължи на факта, че те рядко предписват антибиотици. По този начин вирусите нямат резистентност към лекарствата. У нас уви, този метод не би подействал, тъй като прекаляваме с хапчетата", отбеляза още той пред Bulgaria ON AIR.

Разговорът обхвана и друг проблем на родната фармацевтична индустрия, а именно честата липса на лекарства за сериозни заболявания като онкологичните.

По думите на Влахов в развитите държави този проблем не съществува, а у нас се дължи на изгубената битка между държава и индустрия.

Фармакологът предупреди, че лекуването чрез интернет на принципа "аз прочетох, аз видях, аз знам", понякога може да бъде пагубно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Кума Лиса

преди 6 години

КАКВОТО И ДА ВИ ГОВОРЯТ, ВИНАГИ СТАВА ДУМА ЗА ПАРИ, ЗА МНОГО ПАРИ ОТ ВАС ЗА ТЯХ. НА ТЯХ ИЗОБЩО НЕ ИМ ПУКА, ЖИВИ ЛИ СТЕ ИЛИ НЕ!ТЕ ВИНАГИ ПЕЧЕЛЯТ!За това вече хората не им вярват и минават на самолечение. Те отдавна са забравили клетвата си!

8

Истински доцент

преди 6 години

До 8: Какво прозрение те е споходило. Ама май си от хората, които бавно стоплят. Вторично насложената бактериална инфекция при вирусно заболяване е възможно усложнение. Никъде в коментара си не казвам, че това е невъзможно. Питам само как антибиотикът влияе на резистентността на вирусите. Защото това е мегатъпотия. Дали стопли реотаните този път?

7

Анонимен

преди 6 години

До Истински доцентЯвно и ти си от тези,които разбират от всичко. Прочел си нещо,което по принцип е вярно,без да познаваш проблема в дълбочина. Да, антибиотиците не действат на вирусите. Но... при вирусна инфекция,имунитета се понижава и прави организма податлив на бактериални инфекции. Най-тежките и смъртоносни усложнения на вирусните инфекции са "насложена вторична бактериална инфекция" . Затова при тежки вирусни инфекции,също се дава антибиотик.

fallback