Снимка: архив Reuters
fallback

Здравното министерство сериозно се е заело да реши най-накрая проблема на хората от малките села, в които няма аптеки. Оказва се, че наред с нередовните доставки на хляб, липсата на лекарства е най-сериозното предизвикателство за тези, които живеят в малки или труднодостъпни места.

Oще по темата

Проблемът загася около 2 милиона души, предимно баби и дядовци.

"Като възрастни хора те имат нужда от медикаменти и като няма кой друг, кметове и техни близки са се нагърбили всяка седмица ходят до друго населено място, за да им купят лекарствата. Така обаче ако хапчетата струват 2-3 лева, с транспортните разходи излизат 5-6 лева", коментира реформаторът Вили Лилков.

Според него има достатъчно помещения в селата, които могат да бъдат дадени за настаняване на аптеки.

Здравният министър Петър Москов увери, че вече са подготвени промени в Закона за лекарствата, с които да се улесни начинът за откриване на аптека.

"България е сред страните с най-много аптеки, но пък в същото време сме наедно от последните места по фармацевтичен достъп", призна той.

Една от идеите на здравното министерство за осигуряването на равномерен достъп до лекарства е да се даде възможност за откриването на мобилни аптеки.

Отделно здравните власти предлагат собственик на аптека от голям град, да може по облекчен начин да открива такава на село. За целта таксите ще са по-ниски, няма да е нужно шеф на аптеката да е магистър фармацевт, а помощник - фармацевт и ще се допуска аптеката на село да работи по два дни седмично по за 4 часа.

За сметка на това обаче ще се затегне режимът за разкриването на аптеки в градовете.

"Ако това е втора или трета за един собственик в центъра на големия град, то тогава тя трябва да е задължително денонощна", каза ресорният министър.

Петър Москов обясни още по време на парламентарния контрол, че има сериозен инвеститорски интерес към санаториумите.

Според него няма нищо лошо в това рехабилитационните центрове да се ремонтират от частни инвеститори, защото безспорно базата е остаряла и неподдържана, но санаториумите трябва да останат държавни, защото все пак са лечебни заведения, ценното при тях са минералните извори и те трябва да се достъпни за всички.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Здравко Здравков

преди 7 години

Прав си 4 -взе ми го от устЪта.Освен това ще има яко товарене по цена. В нашият т.нар. град( който м/у другото е и общински център) товаренето е 45-55 % в сравнение с областния град - представям си горките бабовци и дядовци по селата колко ще се изръсват парично!

14

Анонимен

преди 7 години

кв. захарна фабрика е в софия,но и тям няма аптека. явно кварталът е със статут на село. то там и баничка няма къде да си купиш...и училище няма...има обаче ***.

13

Анонимен

преди 7 години

И къде са тези помощник- фармацевти

fallback