Източник: Reuters, архив

Мазнините не биват само вредни. Напротив има мазнини, които са есенциални за тялото. Тях организмът няма как да набави, освен чрез храната. Полезните мазнини са необходими за функционирането на мозъка. Без тях мъжкото тяло, например, не би разполагало с потенциала си на сила. С тяхна помощ се получава енергия, образуват се клетките, транспортира се кислород до тъканите, предотвратява се образуването на плаки в кръвоносните съдове, отделят се простагландини, които играят съществена роля за възстановяване на здравето при възпалителни процеси, болка и повишена температура.

 
По препоръките на експертите по хранене 30% от калорийния ни прием за деня е нормално да идва от богати на мазнини храни. Този прием обаче не бива да се основава само на консумация на наситени мазнини, които са едни от основните виновници за атеросклероза, коронарна сърдечна болест, инфаркт и инсулт, метаболитен синдром и диабет, така че стремежът трябва да е в седмичното меню да присъстват колкото се може повече ненаситени мазнини.
 
Ненаситени мазнини се съдържат в храни като риба, зехтин и маслини, цели яйца, бадеми, авокадо и... черен шоколад. Съставът на полезните мазнини в тези продукти обаче не е идентичен. Какво ни дават богатите на полезни ненаситени мазнини храни?
 
1. Рибата – предимно мазните видове като сьомга, сардини, скумрия, херинга и пъстърва – са богати на омега-3 мастни киселини. Омега-3 са съществени за здравето на сърдечносъдовата система. Рибата и морските деликатеси, освен това съдържат особено редки полезни белтъчини, които подпомагат възстановяването на тъканите и „поправят“ щети нанесени в организма от свободните радикали. Това означава, че хората, които ги консумират редовно, правят най-доброто за сърцето си и мозъка, в това число предпазват се от деменция и депресия.

Продължението на темата за храните, полезни за мозъка и сърцето, ще намерите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase