Снимка: Reuters
fallback

Бави се извършването на ин витро при двойките у нас с репродуктивни проблеми, които са били одобрени от държавата за безплатни процедури. Причината е, че през 2013 г. финансирането на Фонда за асистирана репродукция, който подпомага семействата, беше прехвърлено от здравното министерство към НЗОК. Там обаче работата по изплащането на парите за инвитро е забуксувала.

Въпреки че година по-късно фондът отново е прехвърлен към здравното ведомство, вече има забавяне с около осем месеца. Толкова чакат двойките, одобрени по документи, реално да започне процедурата им, обяснява пред "Труд" Стефка Сарафова-Захариева, председател на сдружение "Зачатие", което е сред съоснователите на центъра за асистирана репродукция.

В момента във фонда работят петима служители, които успоредно с новите заповеди за ин витро се занимават и с изплащането на старите.

Забавянето се компенсира с по 1-2 месеца на година, или са нужни между 4 и 8 години, за да няма чакане повече.

Фондът работи добре, като бюджетът му тази година е увеличен с 2 млн. лв. спрямо 2015-а и вече е 12 млн. лв., уточниха от фондация "Искам бебе", друг негов съосновател.

Към 2015-а над 145 000 двойки в България са имали проблеми да заченат. От над 30 хил. семейства, кандидатствали за 7 г. за ин витро, само няколко не са одобрени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Чакаща заповед

преди 8 години

Нямало проблем при ромите.... Ела да видиш в клиниките дали нямат проблем!!! Наравно с белите са. А за чакането... НАД ГОДИНА СЕ ЧАКА, Златкооо. Ние сме подали документи миналата година на 03,08,2015... и до нас остават малко повече от 1000 номера! Ха смени в най-добрия (по 400 заповеди и в най-лошия случай по 200 колко още ще чакаме прословутите пари!

10

Драган

преди 8 години

До ИванУдивително е как бай *** е в състояние и на бялото черно да каже, да оплюе дори и нещата, които трябва да го радват...Пациентските организации са в Обществения съвет на ЦАР, за да осигурят прозрачност на работата на фонда, за да защитават интересите на пациентите и да следят да няма нарушения. Ако се види структурата на ЦАР, ще стане ясно, че пациентските организации НЕ вземат решения за отпускане на средства, а имат надзорна функция върху онези, които вземат решенията.

9

!!!!!

преди 8 години

Цялото здравеопазване на нищо не прилича! Едните са се превърнали в мафия, другите едва свързват двата края на бюджета си. Проблема не е от 2013та, а много преди това, винаги има какво да се направи във всяка една сфера. Проблема е, че този министър не само нищо не прави, но в момента саботира цялото здравеопазване в България! А ЦАР е само една малка част от цялата картинка.

fallback