Снимка:архив Булфото

Празничните дни за Коледа и Нова година и зимната ваканция на учениците ще забавят грипната епидемия. Тя може да се очаква чак в края на януари или през февруари, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Грип в България вече има. В четвъртък бе доказан първият случай с дете на 2 годинки от София. Специалистите от националната референтна лаборатория по грип установиха, че малкият е повален от добре познатия свински грип (т е. тип А „Калифорния“ H1N1), който масово ни разболява от зимата на 2009 г. „Пациентът вече е добре, оправил се е“, каза проф. Кантарджиев пред "Труд".

Все още заразата не е развила мощ, а и никъде в Европа няма епидемия. „Спорадични взривове се регистрират във Франция, Испания, в някои региони на Нидерландия, Швейцария, Русия, като навсякъде се открива пандемичният грип (б.р. - свинският)“, изброи известният наш специалист. Характерно за този грип е, че се разпространява по-бързо, но държи по-къс период от време.

Проф. Кантарджиев добави, че в последните години най-напред страната ни атакуваше грип от типа В, а след това той бе изместван от типа А. А тази зима започваме с типа А.

У нас противогрипни ваксини си поставят едва 2-3,5% от населението, затова мярката не понижава разпространението на болестта. Докато в САЩ имунизациите започват още при деца на 6 месеца. „За разлика от повечето ваксини срещу опасни инфекции като хепатит, детски паралич или морбили, грипната няма 100% ефективност, а до 60 на сто. Но медицински е доказано, че имунизираните срещу грип, даже и да заболеят от него, изкарват болестта много по-леко от неваксинираните“, обясни проф. Кантарджиев.

Изключително рядко имунизираните развиват и усложения като тежки бактериални пневмонии, на централната нервна система или на сърдечносъдовата. Спазвайте добра хигиена

Все още можете да си поставите противогрипна ваксина, но след 2 седмици вече ще е късно, тъй като болестта ще е набрала мощ.

За да намалите риска от вирусни инфекции, използвайте хигиенни кърпички и често мийте ръцете си. Не докосвайте лицето си с тях, ако са мръсни. А когато някой се разболее, да е максимално изолиран от семейството и колегите си. Ако не живеете сам, докато е болен, да носи маска и да я сменя на няколко часа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase