Снимка: Reuters, архив

Кардиомиопатиите са група от заболявания, които водят до развитието на първични и вторични заболявания на съдечния мускул, водещи до тежка сърдечна дисфункция. Обикновено за причина за развитие на болестта се приемат последствия след преболедуване от вирусен миокардит, давностна артериална хипертония, както и генетична предиспозиция, която има тежест при развитието на кардиомиопатия при около 20% от пациентите.

Заболяването по своята същност представлява специфично увреждане на сърдечния мускул, което води до дилатация - разширение и удължаване на кухините, с последваща фиброза и развитие на париетални тромби. В последствие се развива и разширение в междуклетъчното пространство на сърдечния мускул, с увеличение в броя на макрофагите, увеличен синтез на сърдечномускулни протеини и фибробласти.
 
В началото заболяването протича с клиничната картина на левостранна сърдечна недостатъчност, а по-късно към комплекса от симптоми се прибавят и данни за десностранно развитие на сърдечна недостатъчност. Пациентите най-често споделят за страдание от лесна умора, задух, понякога данни за лека гръдна болка, чести епизоди на тахикардия или тахиаритмия и висок процент на развитие на емболии, които водят до тежки инфаркти и при липса на адекватно лечение - висок риск от ВСС - внезапна сърдечна смърт.
 
Повече за видовете кардиомиопатии ще научите от Рuls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase