Снимка: bgonair.bg

Препаратите, които се използват при поддръжката на басейните и особено хлорът, са основните причинители на инфекции, алармират лекари. В разгара на летния сезон оплакванията на плажуващите нарастват, макар повечето басейни да са добре поддържани.

Опасни ли са градските плажове и вреди ли прекомерната употреба на химикали?

Освен вредните микроби, хлорът във водата убива и т. нар. полезни бактерии в организма. Това причинява повечето инфекции, особено при жените, посочват гинеколозите.

"Когато водата, съдържаща хлор, убие тези лактобацили, тяхното изчезване или намаляване във влагалищната екосистема, провокира растежа на някои от останалите микроби, живеещи нормално във влагалището. Най-често това са гъбите и анаеробите", обясни гинекологът Стефан Ковачев пред България Он Ер.

Химикалите във водата дразнят очите и кожата. Най-много оплаквания има от хората с по-чувствителна кожа.

"Най-много, което може да се причини, никак не е рядко обаче, това са контактните и ретативни реакции. Много рядко има алергия", каза Венцеслав Тодоров, специалист по кожни болести.

Лекарите съветват хората да обръщат повече внимание на личната си хигиена. Жените трябва да бъдат особено предпазливи и да използват специални продукти.

"Препоръчително е да се използват вагинални препарати, които съдържат точно тези лактобацили, които се убиват от водата в басейните, съдържаща висок процент хлор", допълни д-р Стефан Ковачев.

Според специалистите басейните у нас са много добре поддържани. Въпреки това основното притеснение на хората си остава чистотата на водата.

Хората се притесняват и от количеството на химикалите, които се слагат в басейните.

"Още като влезеш в самата вода почват да ти се зачервяват очите, даже ти се гади, става ти гадно", споделя момиче, което посещава градските плажове.

Мъж дори споделя, че е виждал хора, на които им се отразяват химикалите и им се променя цветът на косата.

Собствениците на басейни признават, че се използват големи количества хлор, за да покрият всички изисквания и да гарантират чистотата на водата.

"Събота и неделя, когато има много хора и когато слънцето е много силно, няма как водата да не се замърси по-бързичко, отколкото трябва. И през самия ден още се слагат тея препарати, а не в края", обясни зам.-управител на столичен басейн.

Основната отговорност обаче остава върху плажуващите. Освен градските басейни, така и морските плажове крият големи опасности.

Вижте повече във видеото на bgonair.bg:

Гледайте още видео материали от "България" на bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase