Източник: Reuters, архив
fallback

Рентгенът представлява апарат с йонизиращо облъчване, който се използва за диагностика на различни заболявания на органите и костната система.

Рентгеновите лъчи се наричат още X-лъчи. Те са открити през 1895 г. от Вилхелм Конрад Ръонтген, което прави истинска революция в медицината.

Немалко хора обаче отказват рентгенографски изследвания поради страха си от облъчване.

Уврежда ли здравето рентгенът?

Безусловно йонизиращото излъчване не е полезно за организма. С това не спорят и специалистите. Неслучайно такъв тип изследвания не се правят на деца под 15 години и на бременни и кърмещи жени, ако за това няма преки медицински показания. Прилагането на рентгенови апарати при децата е много по-опасно, тъй като те са 20 пъти по-чувствителни.

Често и след рентгенова диагностика се дават и няколко дни отпуск за възстановяване у дома.

Различните органи от човешкото тяло поглъщат различно количество от рентгеновото лъчение. След направена снимка ясно се виждат органите и костите с различна наситеност. Органите, които поемат повече от рентгеновото лъчение се, виждат с по-тъмен цвят, а тези, които го поемат по-слабо, са в по-блед цвят.

Повече за здравето и рентгеновата снимка може да прочетете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Краси

преди 5 години

В продължение на 40 дни ми направиха снимка на бъбреци-1, бял дроб-3, глава -1 Общо 5 снимки. Каква е опасността от повишено облъчване и какво е нужно да направя. Лекващите искат още една пробна снимка на глава- синузит и бял дроб. Благодаря !!

13

по- точно

преди 9 години

Обоснована медицински диагностика! Не за "Всеки случай" ...Не и "от страх да не би"

12

бургас

преди 9 години

И запомнете- по- добре своевременна диагностика, отколкото сгрешена диагноза.

fallback