Снимка: Reuters, архив

Страната се покри със снежна покривка, за съжаление, радостта от Коледната картина няма как да е напълно празнична предвид поледицата навън и работата на травматолозите в спешните отделения.

 
От падане не е застрахован никой, но най-застрашени от последиците му са възрастните хора, които по-трудно се придвижват, пазят равновесие, при които заради възрастовите изменения на организма рискът от фрактура е особено голям. Най-опасна е фрактурата на шийката на тазобедрата става, чието лечение е трудно и възстановяване след травмата продължително.
 
Предлагаме ви някои правила, които е добре да имаме предвид в поледиците, за да се избегнат неприятните травми.
 
1. Облеклото следва да е така подбрано, че освен да съхранява топлината на тялото, да е и удобно и позволява добро балансиране при ходене, при замахване на ръце, в случай на подхлъзване.
 
Тесните панталони, поли, блузи, връхни дрехи и детайли следва да се оставят за по-благоприятно време на годината. Важно е дрехата да е свободна при раменете и ръкавите да не са тесни особено в горната им част. Качулките и вдигането на яките не се препоръчва, тъй като те ограничават зрението и вредят на инстинктите за съхранение и равновесие.
 
2. Подходящите обувки за сняг и поледица са с дебела подметка, големи грайфери, стабилен ток с височина максимум до 4 см и достатъчно широки при пръстите. Подметката не бива да е съвсем равна, което прави моделите тип кецове опасни, същото важи и за дамските модели на платформа. Най-сигурните грайфери редуват различна форма и големина.
 
Обувките на висок ток, тези които са тесни и заострени при пръстите, с гладка повърхност на подметката могат да останат като вариант само за офиса и сухо време.
 
 
Останалите начини да се предпазим от травми през зимата ще откриете на Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase