Снимка: Reuters

Проф. д-р Божидар Попов е учен и преподавател с дългогодишен професионален опит като специалист по хранене и диететика. Дипломира се като лекар във Висшия медицински институт, София. Работи като научен сътрудник към Института по хранене към БАН (впоследствие включен в структурата на Медицинска академия - София).

 
За диетолозите и нутриционистите всички храни, които се приемат извън основните хранения, в това число напитките, се разглеждат като междинно хранене.
 
Тонизиращите напитки са тези напитки, които съдържат вещества, тонизиращи централната нервна система и сърдечносъдовата система. В известна степен те стимулират секреторната и моторната функция на храносмилателната система. Към тях се отнасят кафето, чаят и тонизиращите безалкохолни напитки.
 
Кафе
 
Кафето е най-разпространената ободрителна напитка. Основни съставки, които обуславят свойствата на кафето са кофеинът (0,6 – 2,4%) и хлорогеновата киселина (до 7%). Хлорогеновата киселина обуславя горчивия вкус на кафето. Тонизиращите ефекти на кафето се дължат основно на кофеина и хлорогеновата киселина. Умерената консумация на кафе за здравия човек е без вреда за организма. Като умерена консумация се приемат до 3 чаши кафе на ден.
 
Чай
 
Представлява специално обработени листа на чаено растение. Върху качеството му влияят съединенията, които лесно се екстрахират от сухия чай – танин, кофеин, етерични масла и някои витамини – C, P, B1, B2.
 
Танините са дъбилни вещества, които определят вкусовите свойства на чая – средното им съдържание е 8 – 15%.
 
При чая ободряващите ефекти се дължат на кофеина и на екстактивните вещества, съдържащи се в него. Към тях се отнасят танините, на които се дължи тръпчивия вкус на чая и катехините, укрепващи съдовата стена.
 
Препоръчва се 2-3 пъти на ден да се приемат тонизиращи напитки като кафе и чай, тъй като те ще ободрят организма, леко подсладени ще го заредят със сила. Подходящо е да изпием чаша кафе като междинно похапване между сутрешната закуска и обяда, както и в следобедните часове. Освен тонизиращия ефект на кафето, то също така подпомага умствената дейност.
 
Безалкохолни напитки
 
Към тонизиращите напитки се отнасят също безалкохолните напитки. Най-широка употреба има колата, получила названието си от орехчетата на колата, съдържащи редица вещества с тонизиращи свойства. Тонизиращият им ефект е доказан, но съществен техен недостатък е високото съдържание на захар. Често се задава въпросът дали газираните безалкохолни напитки, в които е включен подсладителя аспартам, са безопасни.
 
Аспартамът е одобрен за влагане в храни и напитки в повече от 100 държави и се използва в повече от 6 000 продукта по света. През 2011 г. Европейската агенция по безопасност на храните излезе с официално становище, че аспартамът е безопасен за консумация. Въпреки това препоръчвам приема на чай и кафе като тонизиращи напитки.
 
 
Продължението на статията можете да видите на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase