Снимка: Reuters

През този месец спим значително по-малко в сравнение с март. Според специалисти времето за заспиване след лягане се е увеличило с 8 минути от обичайното, а през нощта прекарваме с 10 минути по-дълго време в будно състояние, което може значително да навреди на концентрацията и работоспособността ни на другия ден.

В The Great British Sleep Survey взимат участие над 21 000 души от Великобритания. Доброволците попълват анкетни карти, свързани с продължителността и качеството на съня им.

В проучването се посочва, че през февруари времето, необходимо за заспиване, е 56 минути в сравнение с март, когато са нужни само 48 минути. В будно състояние през февруари сме цели 58 минути в сравнение с март, когато времето е 49 минути на нощ.

Около 1/3 от доброволците съобщават, че се чувстват изтощени, с по-малко енергия и липса на концентрация. Жените са особено засегнати, тъй като качеството на съня им се е понижило със 7% през месец февруари в сравнение с останалите месеци от годината. При мъжете този процент е 5.

Изследователите прогнозират 14% повишаване на качеството на сън през месец март.

Нарушението на съня през февруари може да се дължи на климатичните условия, характерни за сезона, липсата на свеж въздух, парното отопление в дома и пр. Тези фактори вредят на качеството на съня през целия зимен сезон, но през февруари те са най-осезаеми.

За да функционира правилно, организмът се нуждае от пълноценна почивка и достатъчно сън.

Установено е, че недоспиването ни прави сънливи и безжизнени, докато достатъчното часове сън имат възстановителен ефект, подобряват бдителността, настроението и производителността. 

Още интересни новини за съня може да намерите в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase