Малкият Стефан Панайотов, който претърпя успешна трансплантация на бъбрек. Снимка: Булфото

След назначаването на новия екип на Изпълнителна агенция по трансплантация (ИАТ) има драстично увеличение на донорството.

Това заяви директорът на агенцията Теодора Джалева, която представи отчет за дейността на агенцията.

Джалева посочи, че 2010 г. е най-добрата година в донорството от починали донори за последните 10 години. Тя уточни, че до края на 2009 г. донорите у нас са били девет, а за 2010 г. – 21.

Тя уточни, че дейностите по трансплантация на органи са една малка част от дейностите на ИАТ и обхващат 10 процента от цялата дейност на агенцията. ИАТ развива също дейности по трансплантация на тъкани и клетки и асистирана репродукция.

По данни на здравното министерство 2499 пациенти у нас са на хемодиализа, съобщи Теодора Джалева. Тя представи данни за извършените трансплантации през последните две години нас.

Според данните, през 2009 г. бъбречните трансплантации от починал донор в Александровска болница са 15, а през 2010 г. – 21; в Университетска болница "Лозенец" през 2009 г. са извършени три бъбречни трансплантации, а през 2010 г. – 15. В същата болница чернодробните трансплантации от починал донор през 2009 г. са две, а във Военномедицинска академия (ВМА) – 7.

През 2009 г. сърдечните трансплантации в университетска болница "Света Екатерина" са четири, а в болница "Лозенец" – една.

През 2010 г. чернодробните трансплантации от починал донор в болница "Лозенец" са шест, а във ВМА – 7. Сърдечните трансплантации за миналата година са пет. Към 1 февруари 2011 г. всички трансплантирани пациенти са живи, уточни Джалева.

Тя съобщи, че преживяемостта на пациентите с трансплантиран бъбрек от жив донор след първата година от трансплантацията е малко над 80 процента, а от трупен донор – малко над 70 процента. Преживяемостта при пациенти с трансплантация на сърце е 60 процента, а тези с черен дроб – 70 процента.

Успеваемостта на трансплантациите през 2010 г. е много по-добра в сравнение с периода 2005–2009 г., заяви Теодора Джалева.

Тя допълни, че смъртността на пациентите, които са в листата на чакащите за трансплантация, през миналата година е 9 процента, а при тези, които са на хемодиализа – между 16 и 24 процента.

Изпълнителният директор на Университетска болница "Лозенец" Любомир Спасов и проф. Петър Панчев, трансплантолог от Александровска болница, съобщиха, че болниците, които извършват трансплантации на органи, не получават средства за тази дейност.

Няма да подам оставка за това, че спасявам човешки живот, не се чувствам виновна, каза Теодора Джалева в отговор на журналистически въпрос по повод поисканата й от пациентски организации оставка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase